| rizbytzu a întrebat:

Copii ma adresez vouă cu scopul de a ma ajuta. La un magic enunț din simulare spunea negru pe alb "Construiți o fraza în care o propoziție subordonata subiectiva sa aibă ca element regent un verb personal, folosit ca impersonal ". E acum vine dilema Mandea o pus ca și răspuns " Este dovedit ca fumatul dăunează sănătăți." Sunt șanse sa îmi puncteze chiar dacă verbul meu e la diateza pasiva da na doar tot personal e?

Răspuns Câştigător
| SucDeGuava a răspuns:

Pai da, de ce nu? Ai constructie verbala impersonala, ai propozitia subiectiva. Nu s-a precizat mai mult de atat. Dar sper ca ai scris "sanatatii"

| rizbytzu explică (pentru SucDeGuava):

Sincer asa sper si eu laughing

2 răspunsuri:
| SexyFrumushika a răspuns:

A placea a trebui astea sunt impersonale