| Lαrisα a întrebat:

Credeti ca anul acesta va scadea media de admitere la liceu, avand in vedere ca acum media din clasele 5-8 valoreaza doar 25%, iar la examen au fost subiecte destul de grele? Cat de mult ar putea sa scada mediile?

9 răspunsuri:
| MadRaven a răspuns:

Nu ştiu de ce, dar la unele licee din judeţul meu s-ar putea să nu fie nicio schimbare laughing
Oricum, la majoritatea, o să fie câteva sutimi diferenţă, gen 0, 10-0, 30.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Mediile vor rămâne cam aceleaşiwinking

Chiar dacă va fi vreo scădere la unele licee/profile, media va scădea cu maxim 0, 5-1 p : deci la un liceu la care s-a intrat cu 8.90, e posibil ca să se intre cu 8.50 - minim 7.90 happy

Toate cele bune.

| neutrino a răspuns:

La liceele bune media nu va fi mai mica. La restul, este posibil.

| ℓανιηια a răspuns:

Cu cateva sutimi

| Lαrisα explică (pentru ℓανιηια):

"Cateva" cate? laughing

| ℓανιηια a răspuns (pentru Lαrisα):

5-6 adica de la 9, 80 la 9, 70-9, 65. Ceva gen

| BoneShiver a răspuns:

Prietene, anul trecut Evaluarea a fost extrem de simpla, si media la licee a crescut foarte tare. Eu sunt in basarab, media de intrare din 2012 a fost de ~8, 80 iar dupa Evaluare, 9.30. Dat fiind ca evaluarea din acest an a fost mai simpla, eu cred ca vor creste mediile happy Succes, eu am avut 9.56 admiterea

| lapadatgeorge a răspuns:

In primul rand acest lucru depinde de foarte multe chestii:
1. Numarul elevilor care au sustinut Evaluarea Nationala.
2. Capacitatea (inteligenta) acestei generatii.
3. Introducerea scolii profesionale.
4. Dificultatea subiectelor.
5. Noua metoda de calcul a mediei.

Se poate chiar sa se intre cu medie mai mare daca generatia este mult mai inteligenta decat cea precedenta. De asemenea se poate sa se intre cu medie mai mica daca sunt mai putini candidati pe un loc!winking

Oricum, mult succes la admitere! happy

| Lαrisα explică (pentru lapadatgeorge):

Mersi! O sa am nevoie laughing