| MissCupcake_7313 a întrebat:

Cristos sau Hristos? Cum e corect?

Răspuns Câştigător
| caralimcea a răspuns:

Hristos e corect

31 răspunsuri:
| ZEU93 a răspuns:

Hristos

| AdelinaPaula a răspuns:

Hristos.happy

| PikaRawrr a răspuns:

Cristos este folosit de catolici
Hristos de ortodocsi.
Dar ambele sunt corecte.

| ArcticMonkey a răspuns:

Amandoua sunt corecte dar mai mult se foloseste a2a

| andrei95 a răspuns:

Cristos daca esti catolic si Hristos daca esti ortodox

| WestSid3 a răspuns:

Poporul crestin ortodox foloseste cel mai adesea cu "H" pentru ca acest nume provine din limba greaca, din prima Evanghelie a Sf Apostol Marcu. Insa, Hristos cu "H" provine de la "Christos", care inseamna 'cel uns', nefiind numele lui Iisus, ci doar un renume.

| iulia7621 a răspuns:

Hristos e corect

| valentinalina a răspuns:

Iisus Hristos

| valThina a răspuns:

Pai.Cristos spun catolinii si Hristos ortodocsii.amandoua sunt corecte, acum depinde de religia ta happy

| lucian a răspuns:

Hristos

| RaLuCa_7165 a răspuns:

Hristoswinking

| AllieAyl a răspuns:

Cel corect este Isus Cristos... apare si in biblie uitati-va

| PinkkRosee a răspuns:

Cristos spun doar stra-bunicii si bunicii, acum se spune corect Hristos big grin.

| armand3004 a răspuns:

In religia Catolica este Cristos, iar in religia Ortodoxa este Hristos. La catolici denumirea a venit pe linie greaca iar la ortocsi a venit pe linie islamica parca.

| MetalRocker a răspuns:

Satana

| mihaella00elena a răspuns:

Hristos happy

| ღBizarreCrazyღ a răspuns:

Ortodocsii folosesc Hristos, iar catolicii Cristos. deci depinde de religia pe care o ai.

| kidDiana a răspuns:

Hristos!

| Theodora1234 a răspuns:

Hristos e corect.

| NoKiaaaaa a răspuns:

Hristos.Funda?

| Florii_4197 a răspuns:

Iisus Hristos

| AnonYmouS_6470 a răspuns:

Cristos daca nu ma insel e folosit de catolici thinking nu stiu sigur

| xMileyOffGiirlx a răspuns:

Hristos e corect

| Elena_5999 a răspuns:

Corect este Hristos. Funda?!

| Puffy_7720 a răspuns:

Hristos.

| danezuu a răspuns:

Iisus Hristos

| Reginald a răspuns:

Iisus Hristos.

| BiuLR a răspuns:

Hey majoritatea au spus Hristos.Tu ai dat fundita lui caralimcea.Dar asta depinde de religie. Deaoarece cei ortodocsi spun Hristos, iar cei catolici Cristos.

| denysa_4118 a răspuns:

Hristos normal.