| fany74 a întrebat:

Cum se srie sau spune corect"HRISTOS" SAU"CRISTOS"?

Răspuns Câştigător
| Krina a răspuns:

Ambele.Mai des se gaseste scris "Hristos", care provine din cuvantul grecesc "Christos" si inseamna "cel ce este uns" (Messiah, asa cum se regaseste in Vechiul Testament).
Insa "Hristos" nu este numele adevarat al lui Iisus. Iisus a fost fiul lui Iosif (facand abstractie de originile biblice), iar "Hristos" reprezinta doar un titlu.

17 răspunsuri:
Anna
| Anna a răspuns:

Ambele sunt corecte.Cum iti place tie.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

La ortodocsi se scrie HRISTOS iar la catolici CRISTOS, dar ambele variante sunt acceptate.

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Hristos nu Cristos happywinking

| flaviak a răspuns:

Hristos happy

| Ella_6365 a răspuns:

Ambele forme sunt corecte

| zu a răspuns:

Ambele, la catolici se scrie cu "c" iar la ortodocsi cu "h"

| andi a răspuns:

Cand am trimis mesaje de sarbatori am trimis si cu "h" si cu "c"

| ka2 a răspuns:

Hristos se scrie, cristos cred ca se citestewinking

Răspuns utilizator avertizat
| me_6767 a răspuns:

Se scrie hristos

| fany74 explică:

O traducere a cuvintelor, aveti?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sint acceptate ambele forme.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci este o conventie de scriere, catolicii zic Cristos si Ortodocsii zic Hristos aaaa da si cred ca a fost preluat din limbi diferite

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
În popor sunt acceptate ambele variante.
Important este că trebuie să credem în El.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ambele insa ortodocsii folosesc mai mult Hristos

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hristos e in greceste; Christos e in latina. Paradoxal, desi vorbim o limba care provine din latina, am preluat varianta greceasca.

| Ioonela a răspuns:

Se scrie si se spune corect "Hristos"