| naturecountess26 a întrebat:

Am o intrebare: de ce se zice " Hristos" sau "Cristos"? cum este corect?
DAU FUNDA! big grin

Răspuns Câştigător
| danut a răspuns:

Cineva a raspuns partial, au fost doua limbi in care s-a scris Noul Testament, LATINA si GREACA, in prima se scrie (spune) Hristos iar in a doua Christos (imperfectiune de limbaj, pronuntare). Deci daca esti latin spui Hristos iar daca esti slav spui Christos, oricum este bine deoarece se refera la aceiasi persoana.

7 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Depinde ce traducere folosesti.

| OnuOnulică a răspuns:

Se zice "Cristos" pentru ca asa se pronunta. Dar corect este Hristos.

| AvalohAlyn a răspuns:

Se poate pronunta si Hristos si Cristos.De obicei catolicii spun Cristos..Christ..iar ortodocsii Hristos.Ambele variante sunt valabile.Si Hristos si Cristos.Tu alegi cum sa spui.Numai bine

| suffarstar a răspuns:

Niciuna dintre cele doua. Corect este "Christos", e o litera greceasca ce se pronunta "ch".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Apai corect este; EMANUEL, care insamna Domnul e cu noi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te voi complica cu chestii lingvistice. Ambele variante sunt corecte si cine neaga asta iti spun ca e incuiat.

| SmokeDeejay a răspuns:

Corect se scrie Hristos.
"Cristos" spun doar oamenii mai in varsta.