| SENEX a întrebat:

Cum se scrie corect? Cristos sau Hristos; sau sunt acestea doua personaje istorice diferite, pe care inca nu suntem in masura sa le diferentiem.

19 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Corect se scrie Isus Hristos dupa traducerea Bibliei a preotului ortodox Cornilescu.Mai mult decat a scrie corect Numele Lui, trebuie sa ascultam de Cuvantul Sau.Cine pazeste poruncile Mele, acela ma iubeste.

Răspuns utilizator avertizat
| KlaraWeiss a răspuns:

Corect e Hristos, vine din limba greaca de la verbui hrio, a unge. Citeste aici: http://mihailandrei.wordpress.com/......erelatina/

| lifeForJesus a răspuns:

Nu cred ca are prea mare importanta cum se scrie, ci mai degrabă cât de mult îl cunoști pe Isus!

| wales a răspuns:

Hristos înseamnă " Cel uns ", cuvântul vine din greacă; hiro " a unge " și este asemănător cu ebraicul Mesiah " Cel uns " sau Silo; vezi Genesa 49:10.
În evanghelia lui Ioan întâlnim cel mai bine, cum apostolul vrea să evidențieze acest lucru:

" Dar lucrurile acestea au fost scrise pentru ca voi să credeți că ISUS ESTE HRISTOSUL, Fiul lui Dumnezeu; și, crezând, să aveți viață în Numele Lui." Ioan.20:31.

Practic Ioan a spus: Isus este Cel Uns, Cel care trebuia să vină. Bineînțeles că nu numai Biblia vorbește despre Isus, ci chiar istoria pomenește despre El. Isus a fost un personaj istoric real și nicidecum mitologic, așa cum vor unii sceptici să creadă. De ex:
Surse antagonice din afara Bibliei confirmă faptul că Isus a existat și chiar menționează că El a înfăptuit minuni.
Scrierile iudaice antice cunoscute sub numele de Talmud conțin anumite observații defăimătoare la adresa Lui Isus. Însă ele confirmă totuși mai multe informații istorice despre El, printre care faptul că a avut puteri supranaturale " deși Talmudul căuta să îl denigreze pe Isus, punându-i puterea pe seama vrăjitoriei ".
Chiar și în unele documente romane din timpul Guvernatorului Pilat, reiese că a fost răstignit un anume Isus care avea puteri tămăduitoare, personajul se potrivește perfect cu Isus care este Hristosul din Biblie etc.

| Raquella a răspuns:

Hristos care inseamna trimisul lui Dumnezeu sau unsul lui Dumnezeu.

| NuDauFunda a răspuns:

Denumirea de Hristos vine pe filiera greaca, in timp ce cea de Cristos vine pe filiera romana\bizantina. Deci ambele sunt la fel de corecte.

| LoStEyEs a răspuns:

Eu mereu am considerat HRISTOS cel mai corect. Corectul e: Hristoswinking desi batranii obisnuiesc sa mai zica " Cristos ", si altii se iau dupa elhee hee

| Silviucu2000 a răspuns (pentru LoStEyEs):

Ma Cristos scriu catolici si Hristos scriu ortodoxii!

| Remus82 a răspuns:

La cataloci se spune Cristos, iar la ortodocsi Hristos.Fiecare scrie si spune dupa religia lui ca e corect.

| KyraW a răspuns:

De fapt, cele doua deriva de fapt din CHristos.Si am reusit sa tin minte dintr-un citat in biblie in care un disperat a urlat: "Iata-L! E CHristosul!".

| AndutzaAndu a răspuns:

Sunt corecte amândouă variantele.

| Andrutzikka a răspuns:

Iti spun eu din propria experienta.Hristos se scrie corect. Poate ca tu ai auzit pe la batrani spunand Cristos.Dar nu e asa fiindca daca te uiti intr-un manual de religie vezi "Hristos" nu Cristos

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai ori spui Emanuel, ori spui Domnul e cu noi.sunt valabile amandoua.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce istorie poate sf

| dulcica2 a răspuns:

Acest cuvant se poate scrie in ambele variente! Funda!

| KPringos a răspuns:

Hristos nu constituie numele Mantuitorului propriu-zis, ci este un supranume. În cea mai veche (prima) traducere a Bibliei, Septuaginta, grecii au tălmăcit numele Mesia prin Christos, "cel uns", de la verbul chriein, "a unge"; de la greci, romanii l-au luat sub forma Christus, de unde a derivat adjectivul christianus, adică originea românescului "creştin"; Hristos -romaneste, este preluat de la grecescul "christos", unde "ch" devine "H"

| Silviucu2000 a răspuns:

Catolici scriu,,Cristos'' dar ortodoxi scriu cu,, H'' si nu sunt diferiti sunt acelasi Dumnezeu. Doarece ele sunt diferite, au acleasi Dumnezeu!