| Drag0n a întrebat:

Cum aflu perimetrul unui paralelogram?

Răspuns Câştigător
| RubikSD a răspuns:

Sa zicem ca ai un paralelogram ABCD...
Perimetrul= suma tuturor laturilor, adica:
P=AB + BC + CD + DA. Deoarece laturile opuse ale paralelogramului sunt congruente (egale), perimetrul poate fi calculat astfel P=2(AB + BC).

That's all folks!

7 răspunsuri:
| cypryan11 a răspuns:

Ai 2 variante:
1.Dechizi cartea/caietul de mate si gasesti acolo
2.Cauti pe google
3.Si un copil de clasa a 5 a site astawinking

| bicdghwa a răspuns (pentru cypryan11):

De fapt, se invata pe clasa a VII-a, un copil de clasa a cincea nu are cum sa stie asta, si cel putin in cartea mea de mate "Clubul matematicienilor" s-a terminat materia cu paralelogramul, tr sa trecem la altceva, si nu ne-a dat perimetrul paralelogramului

Răspuns utilizator avertizat
| Andrei_Iascu_1998 a răspuns:

Nu se poate Cypryan asta e cam prost el zica ca 2 variante si prostu da 3 loool

| LuminitaRoz a răspuns (pentru Andrei_Iascu_1998):

A treia nu era o varianta, inteligentule.

| RaluMary a răspuns:

Aduni toate laturile!winking

| nebunielasuperlativ a răspuns:

Suma tuturor laturilor! big hug