| alexusil a întrebat:

Stie cineva cum se explixca o figura de stil? putet-i da si un exemplu

2 răspunsuri:
| EnciclopediaProstiei a răspuns:

Ruxandra1941, la aparat.

| Swanda a răspuns:

Poti incepe cu :
Expresia... sugerează/marcheaza/intensifica/valorifica...

Prin (cu ajutorul, prin intermediul etc) epitetul (comparația, personificare, hiperbola, repetiția, enumerația etc.) "Z" (se citează secvența din text care conține figura de stil identificată/selectată pentru interpretare), poetul (scriitorul, autorul acestei opere, creatorul, artistul etc) exprimă (sugerează, subliniază, creează impresia, accentuează, amplifică, creează o imagine, comunică, transmite, scoate în relief, aduce în prim-plan, pune în luminp, etc)... urmează ideea, sentimentul starea sufletească, imaginea, senzația, aspectul etc.
Sper ca te-am ajutat.Bafta! :d