| HelloImJosephine a întrebat:

Cum e profilul stiinte ale naturii? Pentru cineva care nu e atat de bun la fizica, chimie, bio si mate

11 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Inutil și de coșmar.

| aXy99 a răspuns:

Lejer.
Depinde la ce liceu faci.

| 1234568807 a răspuns:

Daca tu nu te pricepi la stiinte (biologie, chimie, fizica, mate), ce vrei sa faci acolo?

| HelloImJosephine explică (pentru 1234568807):

Ma gandeam sa ma duc acolo pentru ca am mai multe optiuni in viitor

| Smolbean a răspuns (pentru HelloImJosephine):

Da, ai mai multe opțiuni, dar mai multe în domeniu. Adică e greu sa mergi la Litere de la științe. Cum la fel de greu e sa mergi la medicina, dacă ai fost pe profil uman. Dacă vrei sa mergi undeva anume, mergi de la ce profil vrei tu, ca oricum trebuie munca.

| 1234568807 a răspuns (pentru HelloImJosephine):

Daca nu te pricepi la materiile mentionate mai sus, nu o sa te alegi cu nimic de acolo, mai bine te fixezi pe ce stii tu sa faci si iti alegi un profil potrivit tie

| IgnatVictor a răspuns:

Salut!
Pentru cineva care nu este bun la fizică, chimie și biologie, specializarea științe ale naturii va fi grea. Dacă mai adaugi și matematică pe listă, s-a dus totul pe apa Sâmbetei.
Gândește-te că cele trei științe - fizica, chimia și biologia - reprezintă nucleul profilului. Ele sunt cele mai importante materii și, de asemenea, sunt importante pentru bac, pe lângă matematică și română.
Eu am fost pe științe ale naturii și, trebuie să recunosc, am avut colegi care nu se descurcau la toate trei materiile. Dar, chiar și așa, au reușit să ia note bune - fie prin ambiție și învățare, fie prin copiat. Ideea e că s-au descurcat. Ideal ar fi pentru cineva de pe specializarea științe ale naturii, care nu vrea să se transfere pe alt profil, să se descurce. Fie învață, fie copiază.
Apoi vine o altă problemă imensă. Matematica. Mda, e greu cu ea. Pentru că, vezi tu, matematica de pe științe ale naturii nu e cu mult diferită de cea pe pe specializarea mate-info. În plus, matematica este o materie de bac. Dacă nu lucrezi mult și nu pui întrebări în clasă, o să îți fie destul de greu.
În concluzie, viața pentru cineva de pe specializarea științe ale naturii, care nu se pricepe la fizică, biologie și chimie, dar nici la matematică, este un calvar.
Îți urez numai bine.

| CassiusAlexander a răspuns:

Cel mai greu.

| Smolbean a răspuns:

Salut. Eu am terminat anul acesta profilul științele naturii. M-am dus aici cu gândul ca nu voi face mate asa grea, și romana va fi la un nivel mai ușor. Biologia, chimia și fizica, sunt materiile principale. Ca sa mergi la profilul acesta, trebuie sa îți placa, măcar cateva. (eu am urât fizica, nici nu știu cum am trecut?). E mult de munca, mecanisme de înțeles, exerciții și probleme. Învățat și singur. Dacă nu îți plac materiile astea, o sa îți fie greu. Din astea o sa dai și bacul. Dar, dacă nu te pricepi, dar îți place, cu mult exercițiu o să reușești. Eu de exemplu nu știam boaba de chimie în a 9a. Din a 10 a am făcut alt tip, și am ajuns sa am media 10, cu mult efort. Bacul la mate, e m2. Cică ar trebui sa fie mai ușor ca la mate info(m1). Părerea mea, după ff multe exerciții, e ca nivelul e cam același. Mai puțin partea care nu intra în materia de Științe. În rest, unele sunt chiar mai dificile.
În concluzie, nu vreau sa te sperii, dar nu e un profil ușor. Pana la urma, nici unul nu e. Ca sa poți supraviețui, trebuie sa îți placa științele logice, sa ai înclinație spre ele. Cu multa munca, poți trece prin orice.
Mult succes! O sa fie bine, indiferent unde mergi! happy

| Anonimic a răspuns:

Va fi dificil.

| RequiemReRe a răspuns:

Depinde de nivelul tău, depinde de liceu și depinde de ceea ce îți dorești în viață. Dar dacă simți că nu stăpânești materiile mai intense nu știu dacă îți recomand acest profil. Pe de altă parte, dacă mergi la filologie și te trezești prin a 11-a că vrei să te faci inginer sau medic, de exemplu, o să simți lipsa materiilor reale. La mine în liceu științe ale naturii este un profil oarecum ușor, nu sunt chiar așa mulți pricepuți acolo, sunt elevi normali spre mediocri în ceea ce privește învățătura, pentru că mate-info domină în liceul meu.