| Callme a întrebat:

Cum este corect?
Eu vroiam SAU Eu voiam?
Fundahappy

5 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Sunt două lucruri diferite de la două verbe:a vrea şi a voi! Aşa că ambele sunt bune.

| AnaAmalia31 a răspuns:

Cel mai corect este sa spui "voiam" - a voi ( este mult mai literar intr-o compunere/un text etc.) in schimb, "vroiam", este mai des intanit in compunerile stintifice, acestea neavand figuri de stil, fiind mult mai dezvoltate in explicatii.

In cazul in care l-ai dat tu, raspunsul corect este EU VROIAM!

| AlAndalus a răspuns:

Ambele variante sunt corecte din punct de vedere gramatical.
vroiam este de la verbul "a vrea"
voiam de la verbul "a voi"
http://spaniolaonline.blogspot.com/

| Sabin91 a răspuns:

La imperfect: eu voiam.

| Lovelyx3Friendly a răspuns:

Există verbul a voi, conjugat corect în forma voiam.
Există verbul a vrea, conjugat corect în forma vream.
Vroiam este o îmbinare incorectă a celor două de mai sus

Răspunsul correct este: voiam.

În limba română există două verbe: „a voi" și „a vrea". Acestea se conjugă în felul următor:

Verbul „a voi"

Verbul „a vrea"

Pronu-me Indicativ, prezent Indicativ, imperfect Indicativ, prezent Indicativ, imperfect
Eu voiesc voiam vreau vream
Tu voiești voiai vrei vreai
El/ea voiește voia vrea vrea
Noi voim voiam vrem vream
Voi voiți voiați vreți vreați
Ei/ele voiesc voiau vreau vreau

Greșeala pe care cei mai mulți dintre noi o fac este îmbinarea celor două verbe, în special atunci când folosesc indicativul-imperfect. Astfel, avem următorul exemplu: eu voiam+eu vream= eu vroiam – dar această formă NU este corectă. Greșeala este cauzată de faptul că, în vorbire curentă, majoritatea oamenilor folosesc verbul „a vrea" la indicativ-prezent („Vreau să merg la mare."), dar la indicativ-imperfect folosesc forma verbului „a voi" („Voiam să merg la mare."). De aici și tendința de a combina cele două verbe.
Funda?