| katalinu26 a întrebat:

Cum se spune corect: "vroiam" sau "voiam"?

13 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Forma corecta este voiam. Poti sa te uiti in dexonline, la conjugarea verbului "a voi".
Se foloseste si forma vroiam, de la verbul a vroi, doar ca acesta nu mai este prevazut in ultimul dictionar. Numai bine!

| Corina a răspuns:

In Indreptarul Ortografic, Ortoepic si de punctuatie al limbii romane se precizeaza ca fiind corecta forma "voiam".

| Bezea a răspuns:

Cum a spus și Garry forma corectă este "voiam".

| Userrr a răspuns:

Vroiam

| hkr a răspuns:

Voiam.

| InnocentLoovee a răspuns:

Vroiam.

| KevinAnthony a răspuns:

Există verbul a voi, conjugat corect în forma voiam.
Există verbul a vrea, conjugat corect în forma vream.
Vroiam este o îmbinare incorectă a celor două de mai sus.

| Aniela2777 a răspuns:

Eu am auzit`o pe profa de romana spunand "voiam", corect gramatical cica asta este, acum nu stiu.mi`e lene sa deschid DOOM`ul big grin.Mai bine te`ai informa singur si sa nu asculti de altiibig grin

| ღLiFeHaSMeAiNgღ a răspuns:

Vroiam.

| Marmun a răspuns:

Vroiam

| ImiPlacCartofii a răspuns:

Salut. In limba romana se spune ''vroiam'' daca vrei sa fi un gentelman. In limbajul stardal oamenii spune voiam.

| Sasu_Tudor_1990 a răspuns (pentru ImiPlacCartofii):

Esti analfabet? se spune VOIAM!:3

| doubleweb a răspuns:

Uite o explicatie foarte buna http://cum-se-scrie.ro/vroiam-sau-voiam/