| xTrixie a întrebat:

Cum este cu regulile de calcul pentru adunare si scadere? puteti sa imi dati exemple? Dar cand avem numere cu puteri negative? gen (-3) la puterea -4? cum vine? daca avem acolo sus -4, semnul minus schimba si ar venii 1 pe 3? chestiile astea cu puteri cu - si de astea nu prea le inteleg... nu am venit sa imi fac temele aici, doar va rog sa imi explicati cum vin astea... funda

Răspuns Câştigător
| Danzell a răspuns:

Ok mai intai faci adunarile si scaderile din paranteze in ordinea asta () apoi [] si in final {}.

la numerele cu puteri negative se poate scrie sub forma asta
ca sa stii ce inseamna ce o sa scriu: ^ este ridicarea la putere
x^(-n) = (1/x)^n
cum 1 la orice putere este tot 1 rezultatul se transforma in 1/(x^n)

asta este regula pur si simplu

uite aici explicat mult mai clar:

http://82.78.197.97/sc5roman/mate/AlgebraJBOC/Exponents.htm

5 răspunsuri:
| violetamariapwp a răspuns:

Cand avem un numar x la putere negativa se scrie 1 supra x totul la acea putere scrisa ca fiind pozitiva (in modul).

| 7upjazz a răspuns:

Pai: x^(-4)= 1^4/x^4.

| xTrixie explică (pentru 7upjazz):

Thxxxxxx, dar daca avem -x^(-4)?

| Danzell a răspuns (pentru xTrixie):

Daca ai - in fata, minusul trece in fata intregii fractii

| 7upjazz a răspuns:

Avem 1^4/(-x)^4