| anonimspecial a întrebat:

La nr negative, cum imi dau seama ca este subinteleasa scaderea sau adunarea fara sa pun in paranteza nr cu semnul sau( plus sau minus)
Exemplu: -27-45= scadere sau adunare? profu a zis ca se subintelege ca e adunare dar nu se confunda cu scaderea?

Asta nu este o tema! Pur si simplu nu am inteles la clasa...

8 răspunsuri:
| MedionTcO a răspuns:

Te gandesti asa:iti dau un exemplu +21-32=-11.Te gandesti asa:am in mana 21 de lei dar am o datorie de 32 de lei.Cati bani trebuie sa mai scot din portofel? -11

| anonimspecial explică (pentru MedionTcO):

Nu la asta m.am referit, stiu cm se fac scaderile si adunarile, ce nu inteleg:

1. profu mi-a zis ca aici -27-45 este adunare pentru ca desi nu a pus astfel: (-27)+(-45) se subintelege.
2. daca aici este adunare, la scadere nu este la fel?

| MedionTcO a răspuns (pentru anonimspecial):

El stii la ce s-a referit? Daca ai doua datorii normal ca le aduni nu? Si iasa una mmai mare.

| anonimspecial explică (pentru MedionTcO):

Nici asta... De ce este minus cand ar trebui sa fie plus? Daca e adunare?

| MedionTcO a răspuns (pentru anonimspecial):

Profesorul s-a referit ca se aduna numerele negative. Daca sunt doua numere de acelasi fel se aduna.Ai inteles acum?

| anonimspecial explică (pentru MedionTcO):

Nu...
Mai incerc o data:
-47-56 e adunare? Adica se aduna numerele?

| MedionTcO a răspuns (pentru anonimspecial):

Da se aduna si se pune semnul - in fata

| Irinoasa a răspuns:

Nu stiu sigur daca am inteles bine intrebarea
Eu la exercitii cu numere negative si pozitive ma gandeam la grade Celsius. Ex: daca sunt -6 grade afara si se raceste cu -8 grade, logic e mai frig -6-8=-14. Daca se incalzea cu 8 grade -6+8=2
La inmultire trebuie sa tii minte regulile alea cu
(+)*(+)=+ (-)*(-)=+
(+)*(-)=- (-)*(+)=-
Ex: -4*5=-20
-3*(-8)=24
Paranteza se pune ca sa nu ai semn langa semn
3+(-7) in cazul asta puteai sa zici direct 3-7=-4
-27-45= -72
-30+12=-18