| Dlaris a întrebat:

Cum este verbul a fi la verb copulativ?

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai din cate stiu este verb copulativ atunci cand nu arata locul sau existenta...cred ca e ceva de genul : El este destept. Aici "este" e copulativ iar destept este nume predicativ, adica predicatul din propozitie este un predicat nominal. Cam asa parca era big grin

| Roxii33 a răspuns:

Când nu are sensul de a se afla, a se găsi, a exista

| denydavid10 a răspuns:

Eu sunt frumos. Eu sunt destept. ( atunci cand formeaza predicatul nominal impreuna cu numele predicativ). Sper ca te-am ajutatwinking

| SINGandSONG a răspuns:

Exemplu:Ei sunt colegi. In care "sunt colegi" este predicat nominal iar "sunt" este verbul copulativ! Funda?

| ruxipisi a răspuns:

Cand nu are sensurile de a se afla, a exista.Ex:Ziua este frumoasa.Predicat nominal este frumoasa.