| Florincrap a întrebat:

Cum ma pot transfera de la o scoala la alta? Cum pot convinge directorul (un sentimental) ca e un motiv intemeiat? Am un coleg foarte rau care m-a batut de foarte multe ori si imi e foarte frica sa il reintalnesc,ma poate bate in orice clipa!
Ajutati-ma, ca nu se mai poate!

P.S:Sunt baiat si am trecut in clasa a 5-a

28 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Si de ce nu mergi insotit de un parinte sa vorbesti deschis cu Directorul despre ce este vorba si acesta are autoritatea de a ii pune niste conditii acelui element negativ.

| Florincrap explică (pentru EmaS):

Stie TOATA SCOALA de el, deci nu ar fi o solutie....Deci si parintii mei.

| Florincrap explică:

Plus ca el a fost VECIN cu CIOACA, cel care a omorat-o pe Elodia!

| Vlelupu a răspuns (pentru Florincrap):

Fratele meu, poate fi vecin si cu Basescu, cand vine vorba de fapte ilegale ce contravin atat Regulamentului scolar, cat si legilor penale nu se mai poate pune in discutie problema "vecinatatii".
Daca esti in clasa a V-a probabil ai 11 sau 12 ani. Agresorul iti este coleg de clasa sau de scoala.
Daca ti-e coleg de clasa, are cam aceeasi varsta cu tine, daca nu a repetat niste ani de scoala. In situatia aceasta nu raspunde penal, dar in privinta faptelor sale sunt raspunzatori parintii si profesorii (dirigintele, chiar directorul scolii - daca faptele de agresiune se petrec in interiorul institutiei de invatamant, in baza raspunderii civile pentru fapta copilului minor). Daca acesti profesori nu inteleg sa ia masurile care se impun, poti depune plangere la Inspectoratul Scolar Judetean si la organul de Politie.
Nu cred ca in fata unor astfel de ipoteze, profesorii, care si asa nu au un salariu prea stralucit, se vor bucura sa fie tarati prin instanta si sa plateasca despagubiri, doar pentru ca vor sa protejeze pe un delicvent.
Daca le mai spui ca le aduci si televiziunea pe cap sa vezi cum ti-l zboara. Esti din Brasov, sa inteleg? Daca da, ai statii ale unor televiziuni gen ProTv, Realitatea TV, etc. chiar in Brasov. Contacteaza-i. Si daca nu le va place domnilor profesori circul..., lasa.
Daca agresorul are 14 ani impliniti, atunci e pasibil si de raspundere penala, daca savarseste faptele cu discernamant. Oricum, ai dreptul la protectia legala oferita oricarei persoane pe teritoriul Romaniei.
Cat despre Cioaca, crede-ma ca e "extrem de ocupat" la ora asta, da cu subsemnatul si nu are timp nici de mama nici de tata. Urmareste stirile in seara asta si ai sa-l vezi ca subiect de presa.

| Florincrap explică (pentru Vlelupu):

Da,sunt din si stau in Brasov.

| Florincrap explică (pentru Vlelupu):

Agresorul (care se da drept Stefan cel Mare, dintr-o coincidenta de nume). Da, sunt din si stau in Brasov. El a implinit azi 12 ani, e cu 9 luni mai mare ca mine, deci nu are raspundere penala. Cat de televiziuni, ma pot duce in centrul istoric al Brasovului sa le spun. El e un coleg de clasa, a repetat clasa a 3-a, a avut MARELE NOROC sa treaca clasa a 3-a si a 4-a datorita unei invatatoare sentimentale care face orice sa nu isi piarda locul de munca. Parintii lui sunt divortati iar tatal lui e dupa gratii. Si am trecut clasa a 4-a,deci invatatoarea sau directorul au raspundere. Agresiunile se petreceau in interiorul institutiei de invatamant,intotdeauna cand invatatoarea lipsea. Sunt lipsit de demnitate in fata lui,de proces nu poate fi vorba, imi e frica ca judecatorii sa nu-l aresteze pe tatal meu, contra unei spagi. Nu mai am incredere in (fostii) colegi ai mei, deoarece acel delicvent le schimba parerea contra unui leu/elev.E REVOLTATOR! Nu mai doresc sa fiu agresat de un delicvent. Aceste randuri le scriu tremurand cu frica de a mai fi agresat cu cruzime. Va spun sincer, au fost 2 ani DE COSMAR!

| Florincrap explică (pentru Vlelupu):

Solutii?

| Vlelupu a răspuns (pentru Florincrap):

Ti-am spus. Solutia nu este sa fugi tu. Solutia este inlaturarea acelui element din scoala. Daca exista vointa din partea voastra (tu, dar mai ales parintii tai, in calitate de reprezentanti legali) acest lucru nu este imposibil. Daca situatia chiar scapa de sub control, asa dupa cum spui, ramane sa se stabileasca daca asa si este, ce spui de ore impreuna cu jandarmi / politie? Se poate si asta. Totusi, nu ma fa sa cred ca in Brasov nu mai exista autoritate in fata derbedeilor. Daca ai fi fost de prin Craiova, as mai fi inteles, si asta cu ani in urma, cand derbedeii se bateau in strada cu sabiile, dar s-au mai linistit si acolo.
Fa demersurile necesare pentru a-ti asigura un viitor linistit! Nu ceda santajului de orice fel, caci delicventii pe asta mizeaza: cauta sa iti induca frica, pentru ca apoi sa te faca sclavul lor.
In plus, cine iti garanteaza ca acolo unde doresti sa te muti nu vei mai da peste altul ca "stefan cel mare" (special cu litera mica) sau peste altul mai rau ca el?
Locul delicventilor nu este in societate, iar scoala nu e ring de box. Daca profesorii nu pricep asta, iti stau la dispozitie pentru a te invata cum si unde sa te adresezi pentru a-ti face dreptate pe cai legale. Legea este de partea ta.
Spui ca tatal tau ar putea fi arestat. Pentru ce? Ca asa ti-a spus derbedeul si tu l-ai crezut? Tatal tau ce spune despre chestia asta? Are bani sa mituiasca judecatori? Da? Se gaseste ac de cojocul lor, fii tu pe pace! Dar de ce nu i-a folosit acei bani ca sa se scape de inchisoare, caci ai spus ca tatal sau e "dupa gratii"? Sau are bani numai cand vine vorba sa te ameninte pe tine.
Nimeni nu te poate aresta asa, de florile marului. Trezeste-te, copile! Teama pe care ti-a insuflat-o derbedeul te poate chiar imbolnavi psihic. Cred ca iti faci si prea multe scenarii, unele mai sumbre ca altele.

| Florincrap explică (pentru Vlelupu):

Profesorii (si invatatoarea mea,si directorul) au ezitat sa il mute la un centru de reeducare (nu la alta scoala,nici acolo nu ii e locul) pentru ca au spus ca pe partea creativa e un expert,si recita bine poezii. Plus ca scoala a zis ca trebuie sa il tina,deoarece are o situatie speciala,parintii sunt divortati, etc. Vreau sa se faca dreptate! Era cat pe ce ca tatal meu sa imi elibereze certificat medico-legal cu vanataile multe pe care le aveam, dar a ezitat. Din pacate nu cred ca se poate face ceva, deoarece invatatoarea a OBLIGAT toti baietii din clasa, afara de unul sa isi elibereze certificat medical cu afectiuni asemanatoare ADHD. Ce pot face in acest caz?

| Florincrap explică (pentru Vlelupu):

Plus ca odata m-a obligat sa ii sarut picioarele. Si spune numai injuraturi. Si odata mi-a aruncat sapca de a trebuit sa alerg vreo 20 m pana am recuperat-o. Iar cand am ajuns pe trecere era pentru o secunda verde. Dupa aceea s-a facut rosu. Si acum toti colegii ma acuza ca am trecut pe rosu. Odata a spus ca l-am facut "oligofrenic", desi nici nu am auzit acest cuvant in viata mea, iar tatal lui (inainte de a fi arestat) m-a certat si m-am speriat foarte tare.

| Florincrap explică (pentru Florincrap):

Ce pot face?

| Vlelupu a răspuns (pentru Florincrap):

Iti trimit mesaj privat. Sau uite:
Depune plangere impotriva invatatoarei la directiunea scolii. Cere numar de inregistrare a acelei petitii de la secretariat. Daca nu se iau masuri pe linie locala, depune petitie la Inspectoratul Scolar Judetean Brasov, anexand copie dupa petitia depusa la directiunea scolii. De la ambele institutii solicita, in petitia facuta, raspuns scris. Ai dreptul acesta, iar ele sunt obligate sa-ti raspunda reclamatiilor tale. Apeleaza la Politia Brasov, trecand in reclamatie toate problemele pe care le-ai expus aici pe TPU. Anexeaza si raspunsurile de la directiunea scolii si inspectorat. Adreseaza-te si Parchetului de pe langa Judecatoria Brasov. Esti minor, iar Parchetul va prelua cauza ta in fata instantei. In paralel te poti adresa si Consiliului Judetean Brasov prin DGASPC Directia Generala de asistenta Sociala si Protectia Copilului Brasov, ii poti contacta si telefonic la tel. 0268.419.928. Te pot indruma in problemele tale si-ti pot acorda si asistenta unui psiholog, pentru ca esti un copil traumatizat psihic.
Doar la nivel de banuiala: singurul copil din clasa fara ADHD esti tu? Certificatele medico-legale pot fi contestate printr-o contraexpertiza. De data aceasta, fa in asa fel incat nu invatatoarea/dirigintele (caci din clasa a V-a ai diriginte la clasa) "sa impuna" certificarea medico-legala a unui anumit "diagnostic", ci instanta de judecata. Ai sa vezi ca vor cadea multe capete. Pana in prezent, instantele brasovene ti-au demonstrat indirect ca nu se lasa "mituite" si nici "ghidate" de familia lui "Fanica-voda-prin loboda", asa ca nu te mai teme de amenintarile unor paraziti sociali, mai ales daca ei sunt si "dupa gratii", ca sa te citez.
Totusi cred ca discutia ar trebui sa continue in privat, daca vrei si mai multe amanunte.

| Florincrap explică (pentru Vlelupu):

Nu,sufar de ADHD, dar sunt capabil sa gandesc constient (incerc sa tin ca pe un secret)

| Florincrap explică (pentru Vlelupu):

Am ADHD, dar m-am "vindecat","lecuit" deoarece nu mai prezint simptomele de vreo 2 ani. E ca si cum nu as avea ADHD. Doar ca intr-un certificat scrie ca am ADHD, nu inseamna ca nu sunt constient de ceea ce fac.

| Florincrap explică (pentru Vlelupu):

Bine,dar cum? Am vazut ca sunteti utilizator Junior. Deci nu puteti trimite mesaj privat.

| Vlelupu a răspuns (pentru Vlelupu):

Ca sa fim intelesi, toate demersurile le faci prin parintii tai, caci ei au dreptul si obligatia sa te reprezinte. Daca nu o pot face, din diverse motive si nu exista cine sa te reprezinte in fata autoritatilor si organelor statului, precum si in actele incheiate in numele tau, atunci Autoritatea tutelara (primaria Brasov) preia aceasta sarcina.
Iti doresc succes, putere de a depasi situatia in care te afli si sanatate!

| Florincrap explică (pentru Vlelupu):

Daca doriti ca discutia sa continue in privat, v-as ruga un lucru:dati clic pe Editare profil. Acolo, unde scrie Vreau sa primesc mesaje de la:, selectati Toti membrii TPU. Eu am citit acel mesaj privat dar doresc sa va raspund intr-un mod secret.

| Vlelupu a răspuns (pentru Florincrap):

Nu am primit niciun raspuns din partea ta. Multumesc pentru indicatii.

| OnlyTheScript a răspuns:

Buna Florin. tot ce vreau sa spun e ca vreau sa te ajut pentru ca si tu m-ai ajutat in anumite momente. sa stii ca eu te inteleg, si eu ma transfer de la anul la alta scoala tot din motive de genul asta, cum e al tau. ca sa te transferi tot ce trebuie sa faci este sa depui cererea de transfer si sa obtii semnatura directorului de la scoala ta. In legatura cu directorul, nu ar trebui sa iti faci griji gen: " bai cum il conviung?thinking" pentru ca el nu are nici un drept sa iti puna restrictii, nu are nici un drept sa te opreasca, de fapt e datoria lui de director sa faca asta. in legaura cu baiatul acela, degeaba incerci tu sa vorbesti cu directorul deoarece nu o sa poata sa ii faca nimic pentru ca asta e mentalitatea unor baieti din ziua de azi : "bate pe cineva ca sa iti castigi respectul" GRESIT...de aceea nu aveti ce face nici tu, nici parintii tai, nici directorul( spun din proprie experienta)... sper ca te-am ajutat cat de cat. bafta papa :*

| Florincrap explică (pentru OnlyTheScript):

...problema e rezolvata. Intrebarea am pus-o in luna august a anului trecut.

| OnlyTheScript a răspuns (pentru Florincrap):

Cum ati rezolvat problema? thinking

| Florincrap explică (pentru OnlyTheScript):

Simplu:am fost mutat in alta clasa.

| Oanarry a răspuns:

Eu zic sa iti iei un spray cu piper sa te aperi. Daca or sa te acuze in cazul in care il folosesti zici si tu: haideti sa o rezolvam pe cale amiabilahappy

| ℬaby a răspuns:

Bună.

Păi, povesteşte-i tot ce s-a întâmplat, şi cheamă-ţi părinţii la şcoală se discute mai larg cu acel coleg al tău, poate de ruşine se va opri şi nu te va mai bate.

Sper că ţi-am fost de ajutor.

Fundă?

| Florincrap explică (pentru ℬaby):

Stie toata scoala de el si de "nazdravaniile" lui,si parintii,si directorul si directoarea. Numai ca...ei tin cu pe cale amiabila,ne OBLIGA sa ne imprietenim,plus ca el NU ARE rusine,nu,el e capabil sa VIOLEZE si sa puna in spital copii nevinovati, desi nu a facut-o! Ei stiu povestea cap-coada dar pentru mine se poate rezolva in doua moduri:ori el se muta, ori eu ma mut!
Imi e foarte frica de el, el e foarte temut in scoala, plus ca, cu gasca e invincibil in scoala.Am avut GHINIONUL de a avea o invatatoare care face ORICE sa nu isi piarda slujba. Solutii?

| EmaS a răspuns (pentru Florincrap):

Eu cred ca peste tot sunt si asemenea specimene!

| GodLikex a răspuns (pentru Florincrap):

Si vrei sa zici ca tatal tau nu face nimic? Pai daca eram eu in situatia ta se ocupa tatal meu de el de nu mai indraznea sa dea ochii cu mine...eu nu inteleg cum parintii tai nu fac nimic...

| Ombladon13 a răspuns:

rolling on the floor)...pai n-ai cum, trebuie sa mergi macar un semstru ca sa te mai poti transfera! sau iti convingi parintii sa ii zica ca va mutati laughing dar fuga nu e o solutie, ori te imprietenesti cu cineva mai tare ca el, ori il bati tu cumva, sau solutia ta:fuga