| Vera01 a întrebat:

Cum ma pot transfera la un liceu militar daca sunt la un liceu civil, clasa a 9a la profil de stiinte ale naturii ("bio-chimie")? Am intrat cu media de 9, 06 si am terminat primul semestru cu media de 9, 88. Mă pot transfera la un liceu militar daca, sa zicem, termin clasa a 9a la același liceu civil si daca nu sunt sanse sa ma transfer in clasa a 10a la un liceu militar (pentru ca sunt profil de stiinte ale naturii, ci nu de mate-info ), atunci as putea sa "reiau" clasa a 9a la un liceu militar? Va rog frumos!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform art.146, alin.(2) din Regulamentul-cadru de organizare şi funcţionare a unităţilor de învăţământ preuniversitar, aprobat prin Ordinul MEC nr. 5447/2020, citez:
"(2)Copiii personalului în activitate, decedat, rănit sau încadrat în grad de invaliditate conform legii, din următoarele categorii: cadre militare, militari angajaţi pe bază de contract, funcţionari publici cu statut special, în timpul sau din cauza serviciului militar, personal civil, se pot transfera, la cerere, din unităţile de învăţământ liceal sau postliceal din reţeaua Ministerului Educaţiei şi Cercetării în unităţile de învăţământ liceal şi postliceal din sistemul de apărare, ordine publică şi securitate naţională, dacă îndeplinesc criteriile de recrutare şi au fost declaraţi „Admis" la probele de selecţie, în baza dosarului de candidat, conform reglementărilor specifice ministerului respectiv."

| Vera01 explică (pentru Ioandelasal):

Inteleg de aici ca as putea...

| Ioandelasal a răspuns (pentru Vera01):

Se poate, daca indeplinesti conditiile prevazute.