| anonim_4396 a întrebat:

Cum poti face un comentariu literar (opera lirica) cat mai reusit? Vreau si eu formule.sau expresii de inceput etc.Am nevoie urgent va rog!

7 răspunsuri:
| yyyyy a răspuns:

De ex daca vrei sa demonstrezi ca apartine genului liric incepi astfel : poezia bla bla bla cum se numeste apartine genului liric deoarece isi face aparitia eul liric si isi exprima in mod direct propriile sale sentimente si idei. poti sa cauti niste figuri de stil si sa le argumentezi adica ce inseamna in cel mult 5 randuri. apoi la sfarsit scriii asa : In concluzie poezia bla bla bla apartine genului liric din argumentele aduse mai sus. fuundda?

| Onutsu a răspuns:

Demostrezi prin figuri de stil si argumentezi aceste pareri, dar pentru inceput ai asa cum a zis maria : Poezie ___apartine genului liric deoarece apare eul liric si isi exprima propriile idei si sentimente. apare metafora cutare, figurile de stil etc. scrii in 5-9 randuri argumente. Succes.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Iti dau niste etape:
1) Date despre autor (dar daca nu stiu poti sa spui ca e un remarcabil poet/scrritor)
2)Genul literar in care se incadreaza opera (liric, epic, dramatic)
3)Specia in care se incadreaza (pastel/schita etc)
4)Tema abordata (iubirea, natura, timpul, satul etc)
5)Semnificatia titlului
6)Structura (pe cate strofe este structurat textul si comentezi cate ceva despre fiecare strofa in parte)
7)Comentarea textului (comentezi neste figuri de stil)
8)Modul de expunere folosit
9)Notiuni de prozodie
10)Sentimentul dominant (de admiratie fata de ceva, de dragoste)
11)Spui daca ti-a placut ceva in mod special
12)Si daca stii cu ce opera se mai aseamana
BAFTA!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

I Love Summer a vrut sa spuna comentariu literar, nu demonstratie de gen liric...E o diferenta : la demonstratie incepi si termini cu definitia genului respectiv, pe cand la comentariu nu faci asta...

| Galatz a răspuns:

?

| Dorky a răspuns:

Parerea mea e ca mai bine incepi asa : 1. dai tema operei(in opera x de y, autorul prezinta...exprima.nu stiu ce) 2.semnificatia titlului 3. pui ceva cam asa : ca orice lucrare lirica, opera x .are...asta asta si asta (asta fiind trasaturi pe care le indentifici, in cazul figurilor de stil explici 1-2) Ai gtija sa dai citate! iar in final: Asadar opera x apartine genului epic deoareceare asta asta si asta.
sper ca te-am ajutathappy

| Lupanciuc_Traian_1995 a răspuns:

Corekt ce a spus You Jump =)