| gerasaslan a întrebat:

Care sunt pasii unui comentariu pentru o opera lirica?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. Incadrarea operei in creatia autorului
2. Comentarea titlului
3. Enuntarea temei operei
4. Comentarea textului pe secvente lirice sau pe strofe, dpdv al ideilor poetice, al imaginilor artistice folosite
5. Elementele de prozodie
6. Incheierea, unde poti folosi fie un citat fie o parere personala cat de cat cuprinztoare, asupra operei discutate.

24 răspunsuri:
| asko a răspuns:

1. citesti opera lirica

| asko a răspuns:

Pana una alta - tot tema este, cred eu -
ma bucur ca sunt atat de stupid si am raspuns doar eu
1 citesti opera

| mihaa a răspuns:

MOMENTELE SUBIECTULUI OPEREI LITERARE

* Subiectul operei literare este constituit din succesiunea
faptelor, a evenimentelor la care participa personaje literare
caracterizate tocmai prin intermediul intamplarilor relatate.
* Se intalneste in operele epice si dramatice.
* Are mai multe momente (parti):

I. Expozitiunea sau expozitia (partea introductive in care autorul
prezinta locul, timpul actiunii si unele dintre personaje);
II. Intriga (momentul sau faptul important care determina intreaga
desfasurare a actiunii);
III. Desfasurarea actiunii (partea cea mai intainsa, care cuprinde
faptele, intamplarile determinate de intriga);
IV. Punctul culminant (partea care cuprinde momentul de maxima
incordare, de intensitate in desfasurarea actiunii);
V. Deznodamantul (ultima parte, care cuprinde sfarsitul actiunii, al
evenimentelor).

| tudus a răspuns (pentru mihaa):

La opera lirica nu exista momentele subiectului

| gerasaslan explică:

Scz, am uitat sa precizez comentariu bazat pe o opera lirica big grin

| gerasaslan explică:

In primul rand nu este pentru o tema anume ci vreau sa stiu pe viitor ce schema sa abordez happy

| Supradoza.De.Vise.Interzise a răspuns:

Scz am uitat sa mentionez ca noi nu avem voie sa iti facem temele sau sa te ajutam la teme oh go on upsss straight face.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@ralucatpuro - asta e valabil pentru cei care n-au sau n-au avut treaba cu invatamanul. Pasii unui comentariu se invata in scoala, la fel cu teorema lui Pitagora sau cu principiile termodinamicii. Faptul ca ii clarific niste notiuni practice sau teoretice, tot tema facuta se cheama. Ergo - voi raporta intrebarea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Desi, cred eu, doamna profesoara trebuie sa va fi dat un plan, iar tu trebuia sa-l ai!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1 Date autor si opera
2 tema
3 semnificatia titlului
4 comentarea fig de stil
5 imag vizuale, auditive
6 def operei lirice
7 elem de prozodie
8 concluzie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Planul interpretarii unei opere lirice:
- definitia si precizarea genului literar
- tema textului
- titlul (explicarea si semnificatii)
- viziunea poetica (sentimente dominante, idei, trairi)
- cadrul (coordonate spatio-temporale)
- elementele-cheie (cuvinte/structuri definitorii/pregnante)
- identificarea prezentei eului liric (marci specifice: forme gramaticale de pers. I si a-II-a ale verbelor, pronumelor si adjectivelor pronominale)
- elemente de versificatie (rima, ritm, masura, strofa, vers)

Expresivitatea textului la nivel: - fonetic (asonante, aliteratii)
- lexico-semantic (campuri lexicale, limbaj figurat)
- morfo-sintactic (predominanta unor anumite parti de vorbire)
- stilistic (figurile de stil; imagini artistice)
- prozodic (elementele de versificatie

Sper ca iti este de folos!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@raluca - ok, o las asa, pentru a nu stiu cata oara.
Insa, la literatura romana, exista si o astfel de lectie. Te-ai gandit ca tema chiar asa suna?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu poate fi enuntata astfel o tema, asta era obligatia profesorului, de a le da un plan, dupa care elevii sa realizeze comentariul unui text liric! Fie tanarul nu a fost prezent, fie profesorul a omis, da data asta, dar cu siguranta, undeva, intr-un caiet uitat, zace un asemenea plan!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, zace un asemenea plan care l-am facut in clasa a V-a..find a VIII-a nu imi mai amintesc exact pasii insa chiar azi la scoala am vorbit despre asta...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1.def operei lirice+cateva dintre trasaturile ei
2. date despre autor si opera
3. tema poeziei
4. titlul
5.eul liric
6.imaginile artistice
7.figuri de stil
8.mod de expunere
9.versificatia
10.incheiere

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1.Introduce (autor, tema poeziei,
2.Semnificatia titlului, structura
3.Def. genului liric
4.idei,sentimente ale poeziei,
5.Figuri de stil
7.Modurile de expunele
8.Marcile eului liric (verbe rpinume I si II
9.Inchiieie, opinie

Ding nu fi vaca cai usor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mda ce dracul raspuns sa am laughing :-J smug

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Beeep are dretate : fato, momentele subiectului le'ai invatat l opera epica l-)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1 Date despre autor si opera
2 Definitia Operei Lirice
3 Tema Textului
4 Semnificatia Titlului
5 Interpretarea Figurilor de Stil
6 Comentarea Imaginilor Artistice
7 Elemente de versificatie
8 Concluzie
Cu placere! Sper Sa Te AjUtebig grin

| deutza_3068 a răspuns:

Daa pai si care ar fi tema poeziei "Faptul zilei"...de geroge cosbuc?

| D4RK a răspuns:

Exact

| beeep a răspuns:

In primul rand:hei tu fata pe nume "mihaa" la opara lirica nu exista momentele subiectului daca te intereseaza draga mea pentru ca momentele subiectului sunt la opera epica nau nioc sansa sa fie la opera lirica,! pricepi!?
iar in al doilea rand am si eu nevoie de o poezie sa demonstrez ca este opera lirica cine ma poate ajuta?smug

| Stoian_Adrian_1999 a răspuns:

1.definitia genului liric
2. unprim argument
3.verbe si pronume la persoanele 1, 2 sinaular si plural
4. unulim argument in sustinerea acestei idei
5.concluzie

| Baranetchi_Dorin_1996 a răspuns:

1.Prezentarea tematicii
2.Prezentarea autorului
3.Prezentarea operei literale
4.Genul, specia
5. Tema operei literale
6.Motivele
7.Structura operei literale
8.Mesajul
9.Nivelul semantic
10.Nivelul lexical
11.Nivelul gramatical
12.Nivelul fonetic