| AvalohAlyn a întrebat:

Cum poti sa inveti engleza la perfectie? Eu fiind acum de nivel incepator spre mediu.

11 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Mie cea mai buna metoda mi s-a parut traducerea. Traducand te lovesti de expresii si cu cat se repeta iti intra in minte. Retii si in ce context se folosesc. Dar e un pic plictisitor. Poate te ajuta daca citesti o carte in alta limba straina pe care chiar vrei sa o citesti si nu e tradusa la noi.
Cea mai go with the flow metoda sunt filmele si jocurile. Nu simti ca faci un efort asa mare.

| minrest a răspuns:

Citeste in engleza. Si pentru sa intelegi ce se vorbeste, asculta BBC Live. Salut.

| Sn4k3 a răspuns:

Eu din filme si jocuri am invatat. Mai poti face cursuri sau este un site duolingo. Am auzit ca e bun pentru invatarea altor limbi.

| OoBunnyoO a răspuns:

Din filme si jocuri (desi recunosc filmele si acum le prefer cu subtitrare, de lene). laughing Dar asa cum am mai zis-o, jocurile, mai ales cele online si faptul ca am incercat sa vorbesc si sa cunosc foarte multi oameni, m-a ajutat enorm. Pentru ca am cunoscut tot felul de oameni americani, englezi, germani, olandezi, belgieni, polonezi, australieni, turci etc etc si cand ai atat de multe accente, printre care si indivizi nativi, cu care vorbesti, dar si scrii este imposibil sa nu o prinzi. In felul asta, in doi ani de zile, engleza mea s-a imbunatatit mai mult decat in zece.

| SergiuBoss11 a răspuns:

Sincer?
uitandu-te la filme si jucandu-te pe calculator inveti cel mai bine engleza, in timp.
daca te apuci sa iei lectii online te plictisesti si nu te tii.laughing

| AvalohAlyn explică (pentru SergiuBoss11):

Am vreo 2 cursuri cu CD (adica carti cu CD ) acasa de invatare a limbii engleze..Si chiar e adevarat ce zici, cateodata bag amanare dupa amanare.
Cum iti merge la facultate, Sergiule?

| SergiuBoss11 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Merge bine, dar nu prea frecventez... dubios de bine

apropo, de ce pui iar nume triste? m-am bucurat data trecuta cand te-am vazut din nou alantigerofatlantic...

| AvalohAlyn explică (pentru SergiuBoss11):

Depinde de starea mea...laughing

Dar cred ca numele asta de acum, ma caracterizeaza cel mai binelaughing

De ce nu frecventezi facultatea Sergiule?laughingE pacat.Mai ales daca esti la buget, poti sa pierzi ''trenul pe care l-ai prins'' si chiar daca esti la taxa, tot pacat e ca dai banii degeaba pe taxa si nu te duci..Sau nu iti place facultatea?happy Scuze daca par indiscret.happy Bafta

Răspuns utilizator avertizat
| WhiteLife a răspuns:

Te uiti la filme subtitrate in ingleza, citesti carti in engleza (fara sa le traduci si la sfarsit iti faci un rezumat cu ceea ce ti-a ramas in cap) si vorbeste cu cineva care te poate corecta. Conversatia e cea mai importanta. Sau incearca sa scrii singur si de fieare data cand te lovesti de o expresie pe care nu o stii cauta traducerea.