| Andreea_1443 a întrebat:

Cum putem invata mai usor? mie mi s-a spus ca invat mecanic, si sincera sa fiu nu imi place sa invat asa deoarece stiu foarte bine lectia respectiva in ziua aceea si poate ink vreo 2-3 zile, dupa care am uitat tot ce am invatat.Citesc o propozitie pana o invat, dupa care trec la urmatoarea prop si tot asa.Cum as putea sa-mi schimb stilul de a invata? .mersi:*

Răspuns Câştigător
gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Citeste toata lectia mai intai, incearca sa intelegi ceea ce inveti, mai citeste odata, daca n-ai inteles...INVATA LOGIC!
elemina detaliile, repeta ceea ce-ai selectat...fii atanta la titlul lectiei...acolo este cheia! ...fii atenta sa nu te disturbe nimic in jur...sa fii odihnita...nu pricepi un termen? fuga la google!
Incearca sa faci legaturi intre notiunele vechi si cele recent invatate, astfel vei memora mai mult timp acea informatie.
Invatand logic, vei putea deduce usor notiunile unele din altele, in cazul cand ai uitat ceva.Astfel iti vei dezvolta gandirea si modul de exprimare! SUCCES!

36 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Am raspuns acum cateva zile la aceeasi intrebare.Caut-o la Educatie. Mira

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu citesc tot cursul, toata lectia. Apoi citesc din nou, cate un fragment cam de o pagina de 2-3 ori si apoi incerc sa-l explic ca si cum as tine o lectie la elevi. In felul asta retin stabil si inteleg.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Andreutz, asa credeam si eu despre latina. Apoi sotul meu, absolvent de limbi clasice, mi-a explicat cum a invatat el latina logic. Si mi-am dat seama ca dac inveti niste reguli (ca teoremele) i rest latina e matematica curata.

eileen
| eileen a răspuns:

Eu imi faceam schite dupa lectie, si incercam sa invat ce este mai important. acum, ca ai net, poti cauta ceea ce nu intelegi din lectia respectiva pe google, sunt sigura ca sunt multe chestii pe care nu le intelegi, asa eram si eu si multi alti elevi, nu ne nastem invatati. Cu cat esti mai interesat de un lucru si cu cat ii acorzi atentie si timp ai sa vezi ca iti va ramane mult timp in memorie.

| andreutz a răspuns:

Totusi depinde si de materia respectiva...de exemplu, la latina nu poti invata decat mecanic, culmea! dar in general, ideea este ca trebuie sa asociezi ceea ce ai de invatat cu lucruri placute din viata ta de zi cu zi...nu stiu daca m-am facut destul de inteles...

| andreutz a răspuns:

Brigaela, am dat exemplu latina pentru ca este cea mai atipica materie...in acelasi timp, e singurul obiect de studiu care te poate disciplina asa cum trebuie (cu conditia sa vrei sa inveti binenteles!), dar si cel mai aiurea... spun aiurea pentru ca asa cum am maispus, restul obiectelor consider ca le poti invata intr-un mod interactiv si placut... uite, engleza... ff multi copii in ziua de azi invata engleza de la desene animate...sau cel putin o invatau, am vazut ca acum sunt traduse cam toate desenele in limba romana...acum intelegi ce am vrut sa zic?

| DiMoDi a răspuns:

Învăţând mecanic (papagaliceşte) n-ai nici o şansă să reţii mult timp ceea ce înveţi. Şmecheria constă în a înţelege materia, caz în care cu siguranţă o vei şi reţine. Încearcă să-ţi faci conspecte după lecţiile mai complicate. un fel de plan, cu ideile principale, pe care să le ai în vedere atunci când răspunzi... desigur, treaba asta îţi va lua mai mult timp, dar prin exerciţiu, te vei obişnui să-ţi planurile mintal nu în scris şi atunci îţi va fi mult mai uşor. Treptat va trebui să-ţi faci rezumate numai la materiile mai grele din punctul tău de vedere şi până la urmă vei putea să renunţi la conspectare (pentru că la liceu sau facultate nu vei mai avea timp de aşa ceva). Succes! happy

| daηă a răspuns:

Am muult de invatat!cryingcine a inventat scoala?crying

| alinuta23 a răspuns:

Mai repeto

| Pufi1999 a răspuns:

Pai daca iei propozitie cu propozitite si o inveti tocit normal ca e mecanic. Mai bine iei fiecare propozitie si o analizezi, sa intelegi ce zice. Apoi pune pe cineva sa te asculte cum zici lectia p[e de rost, dar cu cuvintele tale, nu asa cum scrie in carte

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cauta pe google

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa inveti ca pe poezie....asa cum inveti si o poezie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asulta multe emisiuni si muzica in limba respectiva si incearca sa le fredonezi sau chiar sa inveti versurile si sa stii ce inseamna si in romana si iti va fi mai usor, nu vei mai uita dc o faci din placere

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Andreeo poti sa faci o inregistrare cu telefonul si sa o aculti noaptea cu castile(asta practic eu cand sunt strecat)
sau poti foarte bine sa iti gasesti refugiu intr-un loc fara nici un zgomot si sa repeti acea lectie de 3 ori fiind concentratabig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Andreea inveti tot odata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Citeste cate un fragment mai mare, citestel de vreo 4-5 ori pana il retiiiiiiiiiiiiiiiii eu asa fac, si chyar functyoneaza
succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sacitesti de cateva ori lectia si apoi sa incerci sa scotii ideiile care crezi tu ca-s mai impotante.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Invata logic! Trebuie sa ai AMBITIE

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa citesti ceea e inveti de mai multe ori si sa-ti inchipui ceea ce citesti, eu asa fac si merge...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lasate de scoalalaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Citeste toata lectia clar de vreo 4-5 ori si dupa aia dati un test sa vezi ce ai retinut, si ce nu ai stiut mai repeti eu asa am facutkiss

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scrie lectia pe o faoaie colorata! MERGE

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu am un raspuns prea folositor.Cand vreau sa invat repede si eficient tastez pe google metode de invatare sau ceva de genu(in orice caz, sa tina de cum sa inveti ceva mai eficient)si selectez ce mi se pare mie mai logic si folositor si incerc sa pun in practica. Oricum, ca sa inveti eficient trebuie sa-ti placa si materia.Asa inveticel mai bine. Daca nu-ti place materia, mi se pare ca totul se duce pe apa sambetei si totusi, ar mai exista o speranta...trebuie in orice caz sa respecti regula de baza:imbina utilul cu placutul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exact asa invatam si eu ca tine dar de cateva zile de cand mi. a dat profesorii o gramada de invatat la toate materiile citesc de mai multe ori un fragment de vreo 6 randuri pana cand l.am inteles si apoi incerc sa spun totul cu cuvintele mele nu exact cum e in carte sau caiet.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand nu trebuie sa fi stresata.In al doilea rand trebuie sa ai chef daca na-i chef inveti degeaba dupa 2 ore de citit iti dai seama ca nu sti nimic.in al treilea rand trebuie sa fi atenta la ce citesti.si apropo cel mai bine inveti cand vi de la scoala

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu tot mecanic invatam dar la un timp am inceput sa invat propozitie cu propozitiewinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu tot asa invat si eu SORI

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu citesc textul, poezia sau propozitia de vreo 3, 4 ori apoi noaptea imi pun caietul sau cartea sub perina

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa inveti mai mult sincer...:*