| pruteanu a întrebat:

Cum sa il invat pe copilul meu tabla inmultirii?

72 răspunsuri:
| 1968 a răspuns:

Cu mult calm:1X1:1x2 1x3 etc>

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu linia.
Pui linia pe rezultate. E simpluhappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foarte greu mi-a fost si mie cu fiica mea. In esenta, iti trebuie multa rabdare si repetitii cat mai dese.

| zeeeeeex a răspuns:

Gaseste ceva care il/o intereseaza foarte mult si adapteaza jucaria sau prajitura ce i-o placea lui/ei... transforma-i invatatul in ceva distractiv. De ex ii plac papusele barby ""Mama cat face 2x2 papuse barby" ii zici tu prima oara si o pui si pe ea/el si o sa invete... nu strica si un premiu dupa o reusita... Asa as incerca eu big grin

| ---droid-kid--- a răspuns:

Il intrebi care e lucrul lui preferat
sigur iti va spune o jucarie sau un lucru anume
si incerci sa ii spui k daca ai lucrul x si il inmultesti tot cu el ne da y pentru ca.

dar cati ani are?
daca e mai mare ii poti da foaia cu tabla inmultirii in mana si sa o citeasca el/ea
pup

| gabitza05 a răspuns:

Buna!

Ajuta-l sa invete prin jocuri sau ceva distractiv.La librarii gasesti diferite jocuri pentru a invata tabla inmultirii.Mult succes happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Il va invata metoda doamna invatatoare, mergand pe ideea ca e adunare repetata! Va invata el sa invete, nu trebuie sa intri in panica, sunt mai isteti decat ii banuim noi...ai grija sa nu-l bulversezi!

cami
| cami a răspuns:

Hai sa-ti zic cum am invatat-o eu.
Aveam un ceas ...mare, rotund. De fiecare dara cand pierdeam sirul, ma uitam acolo.
9x7= waiting, aaa, aaa, aaaa worried... 63. Si stiam in acelasi timp ca 8x8=64, si mai scadeam1.
Cred ca se leaga. Imaginatia lui isi va spune cuvantul. happy
De exemplu, la 6x8=48 (eu stiam ca rima laughing )
La 1, e simplu.
La 2, aduni nr de 2x.
La cea cu 3. cam incept dificultatile.
La cea cu 5, e simplu.
La cea cu 8, iar e mai greu, dar nu imposibil.
La cea cu 10. floare la ureche.
Sa te tii la impartire...

| DonGiovanni a răspuns:

Poi mama a fost cam rea pana am invatat in cateva ore o stiam ca pe poezie m-a batut nitel si am invata cu viteza lumini si mia prins bine am trecut in clasa a6a cu 9, 67 big grin laughing rolling on the floor

| berdea a răspuns:

Tabla inmultirii se invata prin memorare pur si simplu. Metoda moderna se bazeaza pe teoria multimilor (Nu te speria, ca vin cu exemple). De ex. 3 X 2 = 6. Se formeaza 3 gramezi de cate 2 obiecte( prajituri identice, caluti, masiunute, etc.) si se numara totalul. Numarul total al obiectelor din cele trei gramezi este 6. Dupa modelul dat puteti incerca si alte inmultiri. Aceasta metoda il convinge pe copil ca valoarea memorata este corecta.

| Roxu a răspuns:

Pune`l/pune`o sa scrie pe un caietel de mai multe orilove struck. Succesbig grin

| taylor a răspuns:

Poti transforma invatatul intr-o joacahappy poate decupezi numerele scrise pe o foaie, le colorati impreuna, si il/o ajuti sa le puna in ordine: 2X4=8happy daca greseste, ganditi-va impreuna la raspunsul corest-e foarte importan sa-l ajuti, sa-l nu-l certi, si sa ai muuuulta rabdarehappy

| kathessa a răspuns:

Eu zic sa-ti lasi copilul sa invete la scoala, cu tine doar sa repete.

| stephie21 a răspuns:

Daca tu ii explici intr-un fel, iar apoi invatatoarea in alt fel ai putea sa-l zapacesti. Asteapta sa vezi cum ii explica invatatoarea si daca nu a inteles ajuta-l!
Inmultirea se invata in clasa a II-a, invatatorul va incepe cu o reactualizare a cunostintelor despre adunare, insistand pe adunarea repetata ( adunarea mai multor termeni egali), pe proprietatile adunarii, pe modul de formare a numerelor naturale.
EX: 2+2+2+2 se va exprima ca 2 luat de 4 ori, dar pentru. a nu repeta termenul de 4 ori ii explici ca se foloseste o alta scriere: 2 x 4.
2+2+2+2 =8 sau 2 x 4 =8 si asa mai departe.
Folosind astfel de exercitii copilul constientizeaza ce este inmultirea, el face trecerea de la adunare repetata la inmultire.

| gabiflom8 a răspuns:

Bine ar fi printr-o joaca.sau pune-l in situatia sa-i gaseasca logica fiecarei inmultiri. eu din cate stiu am invatat-o jucandu-ma dar fiind si atent uneori la sora mea fiind mai mare cu un an. apoi ce nu stiam adica inmultirile mai grele prin adunare. important este sa te si atraga altfel este putin mai greu deoarece va fi doar acel stres care esti obligat sa inveti inmultirea.
si cred ca cel mai rau ar fi mecanic.

| Creatsaaaaaaa a răspuns:

Poi din propie experienta este putin dificil depinde de copil...cred ca mam chinuit sal invat pe fratele meu cam in vreo cateva luni...numai tabla inmultirii pana la 5... a fost foarte dificil.cred ca cel mai bun sfat ar fi sa il inveti in asa fel in cat sai distragi atentia:ii spui ca de exemplu ca are o masina si masina trebuie inmultita cu 3 masini sau tot felul de obicte cred ca ar fi o metodabig grineu am 13 ani si pot sa spun ca eu am invat tabla inmultirii pe derosthappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Simplu si frumos

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Punel sa o repete in fiecare zi daca nu vrea nu mai are voie sa iese din casa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar care e cea mai simple metoda

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Le ia una de fieca in fieca zi dupa ce isi termina temele

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu mult calm fa 1x1 :1x2
chioara dracu de animala porcesaca

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa fi calma si rabdare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa ii zici sa se gandeasc si sa lipesti pe perete tabla inmultiri si sa o repete toata ziua

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu atentie sa faci uramatoarele :sa il pui sa o scrie pe o foaie dupa aia sa citeasca rezultatele panacand le retine si va mai trebui sa il pui sa o citeasca pe toata pana o retine si sa il intrebi dupa aia niste inmultiri invatate de el

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu grija si cu atentie numa sa ai grija! Daca se plictiseste lasa-l sa uite 5 minute de asta si reiei dupa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dai sa citeasca tablita apoi ea caietul si intreaba-l daca nu raspunde corect la nici una pune-l sa invete si cu 2 si cu 3 si daca nu stie nimic dai cu 2 3 si 4 si asa o sa tina minte

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tabla inmultiri

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar trebui sa faca un cantec care ar trebui sa il asculte copii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hei am 7 ani si cand merge mama mea din camera aprind calculatorul si ma uit pe net la tabla inmultirii