| DenisaMax a întrebat:

Cum sa invat mai usor? Si mai repede?

Răspuns Câştigător
| AsTheLove a răspuns:

Buna Denisa!

Cum sa inveti mai usor? Nu exista asa ceva! Nimeni nu invata mai usor sau mai greu, mai repede sau mai incet.Fiecare are un alt ritm.Foloseste-te de creier dimineata cand poate gandi limpede.Seara e mai mult incarcat cu tot ce ai facut peste zi!
Incearca.Ai sa reusesti!

4 răspunsuri:
| CorneliaC a răspuns:

Pai am inteles ca ceaiul de chimen ajuta mult

| Levelstar a răspuns:

Incearca sa iti schematizezi lectia, sa faci tabele. Citeste o data iar apoi incearca sa spui (cu voce tare) ce ai retinut. Unde nu iti amintesti, verifica in caiet. Cel mai bun randament al sistemului nervos in ceea ce priveste invatul este intre orele 9-11 si 17-21. Recomandat este sa inveti la birou, iar lumina sa iti vina din stanga. Bafta! funda

| Pau17 a răspuns:

Trebuie mai multa concentrare. Si atunci cand citesti ceva sau inveti trebuie sa gandesti ceea ce citesti, sa inveti logic.Iti trebuie exercitiu.La inceput o sa fie mai greu putin, apoi daca continui sa exersezi te vei obisnui si vei putea memora mult mai usor.
Cand vrei sa inveti ceva, pregateste-te din timp. De exemplu:
1. fa cate 8 repetitii pe zi in 3 zile
2. fa cate 4 repetitii pe zi timp de 12 zile
3. fa cate 2 repetitii pe zi timp de 12 zile
**Cele mai bune rezultate s-au obtinut la varianta a 3a.
Sper ca te-am ajutat!

| lairon a răspuns:

sa nu fie nimic in jurul tau sa nu te distraga nimic