| mia100خوبصورت a întrebat:

Cum pot sa invat mai repede si mai usor?

Răspuns Câştigător
| alex5259 a răspuns:

Exista multe modalitati de a invata usor. in primul rand trebuie sa te decizi clar ca vrei sa inveti o anumita lectie, fara o pauza de 3 ore pe TV. deci, in timp ce inveti, poti manca in mod limitat ciocolata amaruie sau iaurt ( iti improspateaza mintea )! poti porni calculatorul, iar pe youtube cauti,, muzica clasica de relaxare " ( mintea se elibereaza de orice stres, iar informatiile se invata mult mai usor big grin ). trebuie sa inveti pe parti, altfel doar iti ingreunezi situatia, si mai ales invata ce consideri mai important si esential happy. LA GEOGRAFIE, cand ai denumiri de munti-( de exemplu ), ia initialele fiecaruia si formeaza cuvinte pe care sa le transformi intr-o propozitie ( oricat de ciudata ar putea iesi - ). de exemplu : viena ( usor de retinut ), bratislava ( brat+is-este-+lava = bratul e lava ) + budapesta ( tot usor de retinut ) + belgrad ( bel=frumoasa in ita + grad ). cuvintele incep cu v, b, b, b - vine baba batrana, Bianca.

FI creativ! daca propozitiile ies mai ciudata nu iti face griji, astfel le reti mai usor!

Acorda o sansa ideilor mele, pentru ca eficienta lor a fost traita personal de mine dupa ce le-am aplicat happy.
MULT NOROC!

| alex5259 a răspuns (pentru alex5259):

Iarta-ma pentru greseala gramaticala a cuvantului,, ciudata"

2 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Buna!
Sa iti dau un exemplu.
Cand inveti "logic" trebuie sa te gandesti cand citesti sau asculti... de exempli: (ceva simplu) patratul are toatevlaturile egale.
Tu te gandesti la patrat si cum e el si daca te intreaba de unghiuri nu trebuie sa inveti neaparat ca in minte ta va exista acel "patrat" si vei calcula. Eu ti-am dat un exemplu... dar asa e si la alte materii nu doar la mate.
te gandesti la ce zice si incerci sa-l materializezi fizic si il analizezi fizic-mental.
Bafta!