| gheorghe696969 a întrebat:

Cum sa inveti mai usor? adica sa retii informatii brute.(nu NUmere)..de exemplu capitale?

Răspuns Câştigător
| Teardrop a răspuns:

Foloseşti metoda Loci sau metoda lui Cicero.

Dacă ai memorie vizuală, poţi să reproduci, de exemplu, harta europei în cap, şi să asociezi numele capitelor cu obiecte, animale, acţiuni, etc.

De exemplu, ştii locul Franţei pe hartă. Şi capitala e Paris. Poţi să-ţi imaginezi un om care face cu mâna (PA) şi un om care râde (RIS).

Desigur, asta dacă vrei să ai informaţia toată viaţa.
Dacă nu, există şi varianta "tocit". Repeţi ca un papagal de 100 de ori.

Cât despre metoda lui Cicero. Pe asta o folosesc eu când învăţ la istorie lecţii care nu-mi prea plac.
Îţi imaginezi un loc: casa ta, sau strada ta, şi pui informaţia într-un obiect (de exemplu un dulap). Informaţia ar trebui transformată în imagini.
Apoi, când te întorci în locul ăla, o să îţi aminteşti mereu informaţia pusă acolo. Practic, nu uiţi niciodată.

Deşi e destul de greu. Necesită concentrare absolută, imaginaţie şi interes.

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Le repeti de multe multe ori, fiind foarte atent in fiecare clipa. Secretul invatarii rapide este concentrarea completa.

| vocea a răspuns:

Pai acum depinde de fiecare cum poate memora, daca tocesti nu rezolvi nimic, trebuie sa o iei totul logic daca inveti putin si ai avut logica o sa iti fie mult mai usor pe viitor pentru a retine alte informatii pentru ca se vor lega succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca.sa.asemeni.cuvintele.grele,pe.care.nu.le.poti.retine,cu.unele.amuzante,pe.care.ti.le.amintesti.repede.De.ex,eu.studiez.japoneza.si.imi.era.greu.sa.retin.cuvantul.kareshi(prieten).asa.ca.l-am.comparat.cu.cuvintelesiiar.acum.mi-l.amintesc.cu.usurinta.Daca.stai.sa.tocesti.mereu.la.cuvintele.care.nu.le.retii.mai.bine.lasa-te.de.meserie.big grin

| Ruxandra15 a răspuns:

Repetand de extrem de multe ori dar sa iti stea capul acolo nu la cai verzi pe pereti. Repeta ca un papagal, aceste lucruri le inveti mecanic altfel nu.

| iuli000 a răspuns:

Ruxandra nu are dreptate. Trebuie sa inveti logic de exemplu poti sa faci o legatura intre numele capitalelor sau a statelor sau a ce ai tu nevoie cu numele obiectelor comune sau cu un cuvant usor. ex:capitala Elvetiei este Berna ( seamana cu perna) sau capitala MALTEI este Valeta (parca dar in orice caz seamana cu valet ). FUNDA

| AndreeLolla a răspuns:

Depinde de memoria fiecareia. unii retin mai usor, altii mai greu. cheia succesului, in cazul tau concentrarea asupra subiectului si repetarea... insa conteaza si dificultatea denumirii capitalelor spre exemplu e mai greu de retinut nu stiu, sa zicem Addis Abeba-Etiopia sau Nouakchott-Mauritania fata Sofia, Budapesta, si cele cu denumiri mai normale pentru limba noastra

| BlondaBlondii a răspuns:

Invata intr-un mediu care sa te atraga in primul rand, dupa incearca sa iti creezi in mintea ta o schema sau invata cu ajutorul unor cuvinte amuzante la Bosnia Herzegovina e Scarajevo, gandeste-te la un cuvand apropiat de exemplu scarabeu.