| AdinnaAdinna a întrebat:

Cum se face demonstratia la opera lirica dar la opera epica?
as vrea si definitile lor!
si cum afli diateza verbelor si daca este trenzitiv sau intranzitiv!
Fundita + vot!

Răspuns Câştigător
| bbxbeibiiii a răspuns:

Demonstrare - gen epic:
I. Scrii asa: Textul... scris de... apartine genului epic deoarece autorul isi transmite gandurile, ideile, sentimentele in mod INDIRECT prin intermediul actiunii si al personajelor.
II. Spui: actiunea este structurata pe momentele subiectului; apoi incepi sa povestesti.
III. Prezenta personajelor este o alta caracteristica a genului epic. Acestea sunt (enumeri personajele) si caracterizezi in 3-5 randuri personajul principal.
IV. Modurile de expunere prezente in textul citat sunt...
V. In concluzie, textul... scris de... apartine genului epic deoarece intruneste toate caracteristicile acestui gen.

Genul epic cuprinde opere literare in care autorul isi transmite in mod indirect sentimentele prin intermediul personajelor si al actiunii.
Genul liric cuprinde opere in care autorul isi transmite sentimentele in mod direct prin intermediul eului liric [prezent prin marcile sale lexico-gramaticale: verbe si pronume la persoanele I, II, interjectii, exclamatii, adresari directe, pronume si adjective pronominale posesive]; apar figuri de stil si imagini artistice.

Diateza verbelor:
a) diateza activa - cand subiectul FACE actiunea. exemplu: Ana scrie o carte.
b) diateza pasiva - cand subiectul SUPORTA actiunea. exemplu: Cartea este scrisa de Ana.
c) diateza reflexiva - apare atunci cand ai acelasi numar si aceeasi persoana peste tot in propozitie.
ex: Ana te spala. - diateza activa (ana-persoana a III-a singular; te - persoana a II-a singular
Ana se spala. - diateza reflexiva (ana - persoana a III-a singular, se - persoana a III-a singular, spala - persoana a III-a singular

Verbele tranzitive sunt cele care pot "tine" 2 complemente.
ex: Maria mi-a dat o carte.
mi - complement indirect in dativ
o carte - complement direct in acuzativ. din astea rezulta ca verbul "a da" este tranzitiv
alte verbe tranzitive: a auzi, a gasi, a cânta, a prelungi

eu verbele tranzitive si intranzitive nu le-am facut inca la scoala, dar uite si aici: http://www.tpu.ro/......ranzitive/

Sper ca te-am ajutat, bbxbeibiiii :)

FUNDA?

| exSmoke a răspuns (pentru bbxbeibiiii):

Dar la 2 ce trebuie sa incep sa povestesc?

1 răspuns: