| SElenaAlina a întrebat:

Cum se face media generala intre doua note? De exemplu prima nota este 10 iar a doua este 7, 93.....prima nota conteaza 75% iar a doua 25%.Cum le calculez?

Răspuns Câştigător
| valentingb a răspuns:

Avem asa: nota care valoreaza 25% inmultit cu 3, plus nota care valoreaza 75%, totul impartit la 4. Acum am fost un pic mai clar. Daca vrei, explic si altfel, doar sa-mi spui.

8 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

10 fiind 75%, avem 10x3+7.93:4 = cat face. Media notelor din oral inmultit cu 3 plus teza impartit la 4.

| SElenaAlina explică (pentru valentingb):

Multumesc mult de raspuns, dar nu am inteles prea bine.Eu trebuie sa calculez doar doua note.Una e media de la bac iar alta media de admitere la facultate.Nu inteleg de ce ai inmultit la 3. happy

| SElenaAlina explică (pentru valentingb):

Am inteles acum, multumesc mult tongue mi-ai luminat mintea happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai auzit de media aritmetica? 10 + 7, 93 = 17, 93 : 2 = 8, 9.

| SElenaAlina explică (pentru anonim_4396):

Da dragule, asta stiam si eu sa fac...dar se calculeaza asa cum ai scris mai sus doar cand ambele note conteaza in masura de 50% fiecare.Eu am nevoie sa stiu cum se calculeaza cand o nota conteaza 75% iar alta 25%.
Multumesc pentru raspuns oricum.

| anonim_4396 a răspuns (pentru SElenaAlina):

E mult mai greu asa...

| SElenaAlina explică (pentru anonim_4396):

Da stiu...iar pe net nu gasesc nimic laughing

| ClaudiuEly a răspuns:

Se aduna cele 2 note si se imparte la 2