| roxyna93 a întrebat:

Cum se puncteaza informatiile in relatie cauza-efect la bac la istorie?

Răspuns Câştigător
| Diiaanna a răspuns:

7 puncte pentru scrierea, pe foaia de examen, a oricăror două informaţii aflate în relaţie
cauză–efect, selectate din sursa B

Banuiesc ca se va puncta daca este exprimata corect relatia si daca sunt folositi conectori care exprimă cauzalitatea (deoarece, pentru că etc.),
respectiv a conectorilor care exprimă concluzia (aşadar, ca urmare etc.)

| roxyna93 explică (pentru Diiaanna):

Si daca am pus efectul ca si cauza si cauza ca si efect oare mi se puncteaza ceva?

| roxyna93 explică (pentru Diiaanna):

Si daca am scris invers? cauza la efect si efectul la cauza. oare se puncteaza?

| Diiaanna a răspuns (pentru roxyna93):

Depinde cum ai formulat... spre exemplu daca ai scris"Stefan a fost adus la domnie pentru ca Moldova sa fie readusa in sfera de influienta a Ungariei"e bine.Dar daca spuneai invers:Moldova a fost readusa in sfera de influienta a Ungariei datorita venirii la domnie a lui Stefan"..nu este ok pentru ca, in primul rand nu este adevarat, se precizeaza mai departe in text.