| Carolina1972 a întrebat:

TPU! Am o intrebare,va rog, nu vreau raspunsuri la misto, sunt ingrijorata. Tocmai ce am dat azi bacul la istorie si ce sa vezi la subiectul I ex 5 ala cu cauza efect,am scris relatia bine doar ca am inversat,fara sa imi dau seama. Va dau si cum am facut:
Cauza:"In plan intern nu trebuia depus un efort prea mare.
Efect:"Pentru ca vointa de unire era clara si se exprima raspicat prin partida nationala.
Si aflu ca de fapt invers trebuia sa scriu. Nu mi se puncteaza, asa-i? Sunt sigura ca nu, doar sunt curioasa. Multumesc

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna, din pacate NU se puncteaza nimic din ce ai scris, raspunsul correct era acesta:

Cauză:„Alcătuiau unul și același popor, cu origine, limbă și religie, tradiții și cultură commune, că erau despărțiți doar prin granițe politice pe care nu ei le fixaseră"
Efect:„De aceea, conducătorii românilor au decis că primul pas trebuie făcut prin unirea celor două țări din afara arcului Carpaților."

Rezolvarea completa a examenului aici: http://nub.ro/bacistorie

| Carolina1972 explică (pentru anonim_4396):

Multumesc. Interesant ca la exercitiile mai grele(6, 7) am facut corect.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Carolina1972):

Cu placere! Daca ai rezolvat correct la acele subpuncte inseamna ca ai o memorie foarte buna. Mult success la examenul de maine.
Multumesc pentru funditawinking

9 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu, pentru că le-ai scris invers

| Carolina1972 explică (pentru Adry05):

Inteleg... tot am stat sa ma gandesc oare nu invers trebuia dar mna a fost presiune pe mine si plus ca timpul a trecut ca apa. Mna asta este, am scris la toate subiectele... sper sa fie ok.

| Sofer a răspuns (pentru Carolina1972):

Sa fie într-un ceas bun și sa iei nota mare de trecere. La fel sper și eu mâine la biologie.

| Carolina1972 explică (pentru Sofer):

Si eu la geografie! Doamne ajuta!

| Sofer a răspuns:

Din păcate, nu se punctează.

| Ciprian2019 a răspuns:

Uite rezolvarea la istorie. e data aici https://www.libertatea.ro/......20-3045302