| anonim_4396 a întrebat:

Cum va pedepsiti copii? Pedepse pentru copii de 8 ani! Funda apentru cel mai bun raspuns.

Răspuns Câştigător
| Caro34 a răspuns:

De ce vrei sa-l pedepsesti? De ce mai bine nu-ti faci timp si mergeti impreuna in oras la un suc sau la un film educativ? Daca face rele inseamna ca are mai multa nevoie de tine, iar tu esti mai tot timpul plecat. Ia-l langa tine cand lucrezi, cere-i si lui parerea, include-l in viata ta etc. Astfel nu mai are timp sa faca prostii, apoi vorbindu-i frumos, castigi mai multe decat daca l-ai bate sau l-ai certa fiindca se incapataneaza si nu mai face nimic! Pune-te si in locul lui! Numai bine!

3 răspunsuri:
| Andrei_Daniel_1997_X4d8 a răspuns:

1.Nu-l lasa afara. La calculator, tableta
2 Confiscai telefonul, jucariile
3 Pune-l sa citeasca. Si la sfarsit pune-l sa iti spune pe scurt sau toata povestea.
4.Nu.l lovi, nu.l brusca, nu.l injura, si nu tipa la el. Faci mai mult rau.
5 daca nu funtioneaza acesti pasi du.l la bunici 1 saptamana si lasa.l acolo cu eu, fara tine.
6 Bafta cu copilu tau! sper ca ti-am fost de ajutor.

| FlorentinADN a răspuns:

In nici un caz sa nu il lovești/înjuri/sa țipi la el/ea.
Îi poți confisca telefonul/tableta etc., sa Îi interzici calculator/televizor sau chiar sa nu il lasi afara, la joaca, pentru o vreme.
Dar, IN NICI UN CAZ! sa nu ajungi la vulgaritate si/sau violență!
Sper ca ți-am fost de ajutor.

| vio20 a răspuns:

☺Nu il lasati la calculator/laptop/ timp de saptamana
☺Ii luati telefonul/tableta
☺Il puneti sa citeasca (dar vezi sa nu se prefaca ca citeste, de obicei eu ii dau ficei mele sa citeasca basme si apoi sa imi faca rezumatul)