| Theaxniz a întrebat:

Daca a scris la evaluarea nationala la romana SUBIECTUL I ex.4 ca ideile gandurile si sentimentele sunt transimise in mod indirect si ca are actiune la care participa personajele...ma puncteaza?

Răspuns Câştigător
| XsupermenX a răspuns:

Da este corect si asa am scris si eu. Sigur iei punctaj maxim. Sii sunt de acord cu exemplele, de ce sa mai dam daca nu ne cere?

14 răspunsuri:
| positivity a răspuns:

Da, te punctează.
Însă, dacă vrei să primești punctajul maxim, ar fi trebuit să dai și câteva exemple din text.

| Theaxniz explică (pentru positivity):

Acolo nu zice sa dau exemple
asa ca trebuie sa iau punctaj maxim

| positivity a răspuns (pentru Theaxniz):

Adevărat că nu îți spune să dai exemple, însă, în baremul de corectare au fost date exemple.
http://www.evz.ro/......44250.html

| Theaxniz explică (pentru positivity):

Bine rezolvat de profesor da nimeni no dat exemple

| positivity a răspuns (pentru Theaxniz):

Greșești când spui „nimeni".
Eu una am dat multe exemple, să le ajungă!

| Theaxniz explică (pentru positivity):

Da daca nu zicea exemple n-are de ce sa ma depuncteze

| positivity a răspuns (pentru Theaxniz):

Ai dreptate că nu menționează în cerință, însă, luând-o logic, ar fi trebui să dăm și exemple pentru a vedea profesorii (care corectează examenele) că am înțeles textul.

| Theaxniz explică (pentru positivity):

Bine si cu exemplu si fara tot puncteaza cat am spus 2 caracteristici!

| ɴιcoleтα a răspuns:

Pai iti da 2 puncte din cele 4 pentru aceasta liniuta. Acolo zice ca 2 caracteristici cum e caracterizat, iar tu ai zis ca e doar indirect, deci asta ar fi jumatate.

| Theaxniz explică (pentru ɴιcoleтα):

Da,dar am zis ca are personaje care participa la actiune

| ɴιcoleтα a răspuns (pentru Theaxniz):

Probabil te va puncta. Iti tin pumnii; 3

| Theaxniz explică (pentru ɴιcoleтα):

Sigur ma puncteaza dar nu eram sigur fiindca am scris ca isi exprima ideile trairile si sentimentele in mod indirect, oare ii bine?

| SilentDark a răspuns:

Eu am scris ca apar modurile de expunere iar ca autorul isi exprima gandurile si sentimentele in mod indirect prin intermediul actiunii si al personajelor. E bine? straight face

| Theaxniz explică (pentru SilentDark):

Da...dar nu eram sigur ca isi exprima gandurile si sentimentele in mod indirect, dar cred ca e corect deoarece este o caracteristica care apare la orice opera epica...