| pampam18 a întrebat:

Daca la examenul de azi, la subiectul I, ex.3 am scris "vara, la vacanta cea mare " si "clasele primare" ma puncteaza? Prima stiu sigur ca-i corecta, dar a doua? In text "clasele" nu are functie sintactica de complement circumstantial de timp. Oricum cerinta zice : " Transcrie, din text, 2 cuvinte care se REFERA la timpul..."
Deci nu trebuie neaparat sa fie c.c.t, nu?

8 răspunsuri:
| NCN a răspuns:

E stres pe voi dar nu inteleg pentru ce acum nu mai ai ce sa faci.Eu unu am luat 7 si cv la ro si 5 si cv la mate, dar sunt pe profil arte si la specialitate am luat 9.60 am intrat cu 9.05 cred.

| VisezCuOchiiDeschisi a răspuns (pentru NCN):

Sunt multi copii care se straduiesc sa obtina note foarte mari, multi elevi care invata si care nu pun intrebarile astea asa de flori de mar.Lor le pasa. Daca tie nu ti-a pasat, e strict problema ta.Nu toti vor sa mearga la "specialitatea de arte" sau, mai stiu eu cum s-o numi.Nu,o parte isi face griji pentru examenul asta si au motive de ingrijorare.Asa e la fiecare examen.Nu inteleg de ce se mai gaseste cate unul ca tine sa arunce in vant cu niste cuvinte care sunt paralele cu intrebarea pusa de copilu' asta si, care nu fac decat sa ii insufle un exemplu negativ.Ai luat cat aia luat la probele alea, bine, dar mai sunt si "prostanaci" care vor sa invete carte, carora le pasa de viitorul lor.Chiar nu te inteleg. Fara suparare.

| NCN a răspuns (pentru VisezCuOchiiDeschisi):

Aha ok, scuzele mele nu pot sa zic ca nu imi pasa de viitoru meu dar o sa apara si rezultatele lor asa stresati sunt parca ii omora careva.Liceul de arta "Sabin Dragoi" Arad asa se numeste, scuze D3MoniTza daca am raspuns cu prea multa indiferenta.

| pampam18 explică (pentru NCN):

Nu-i nimic. Imi plac oamenii indiferenti big grin

| NCN a răspuns (pentru pampam18):

Bine bine daca ai alte probleme ma poti anunta.

| ßєtyPєтяσηєℓα a răspuns:

In barem nu era si clasele primare doar vara si alte 2 variante...la fel si eu am scris vara si vacanta cea mare.

| menax88 a răspuns:

Asa am scris si eu deci cred ca e bine.

| MentoMentocescu a răspuns:

Nu,nu trebuie sa fie neaparat complemente circumstantiale de timp si e corecta si a doua varianta deoarece e un indice temporal happy