| alexasdasd a întrebat:

Daca nu mi-a iesit media la Bac, am repetat o proba si am luat sub 5, imi pot retine nota de peste 5 si sa dau la alta materie anul acesta?

Răspuns Câştigător
| ElenaSA a răspuns:

Scuze.Am citit in metodologie si nu este specificat clar ce vrei tu sa stii.Art.4 - (1) Candidatii care au participat, dar nu au promovat examenul de
bacalaureat în sesiunile de bacalaureat organizate începând cu anul 2003, pot solicita
recunoasterea unora dintre probele promovate în anii mentionati, în conformitate cu
prevederile prezentei metodologii.http://bacalaureat.edu.ro/2013/

5 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU se poate ce vrei tu!

Dacă ai repetat o probă, atunci nota FINALĂ este nota luată la ULTIMA probă - deci, cea SUB 5!

NU mai poţi solicita recunoaşterea notei din sesiunea anterioară ( chiar dacă era peste 5 )!

Toate cele bune.

| alexasdasd explică (pentru ElenaSA):

Asta este pentru Republica Moldova

| ElenaSA a răspuns (pentru alexasdasd):

Scuze.Am citit in metodologie si nu este specificat clar ce vrei tu sa stii.Art.4 - (1) Candidatii care au participat, dar nu au promovat examenul de
bacalaureat în sesiunile de bacalaureat organizate începând cu anul 2003, pot solicita
recunoasterea unora dintre probele promovate în anii mentionati, în conformitate cu
prevederile prezentei metodologii.http://bacalaureat.edu.ro/2013/

| Marina92 a răspuns:

Nu, acest lucru nu este posibil pentru ca atunci cand ai repetat proba ai renuntat sa mai pastrezi nota dinainte. Acum nota sub 5 este valabila si poti sa o schimbi doar dand din nou proba si luand o nota mai mare.

| alexasdasd explică (pentru Marina92):

De unde stii asta, un link ceva?