| Sports a întrebat:

Dau fundita:
La examen trebuia sa explicam semnul exlamarii din structura,,asta-i!
eu am facut exact asa:
In structura,, asta-i!,, semnul exclamarii marcheaza sfarsitul unui cuvant exclamativ.

este bine?

3 răspunsuri:
| VladConstantin20 a răspuns:

Bună!
De fapt marchează sfârșitul unei propoziții exclamative dar te punctează și pe tine.

| ŞtefaniaP a răspuns:

Semnul exclamarii marcheaza grafic intonatia propozitiei exclamative.

| KelerX a răspuns:

Dupa parerea mea eu zic ca nu este bine pentru ca raspunsul corect era: Marcheaza o propozitie exclmativa, nici de cum un cuvant, dar cine stie daca nimeresti un corector indulgent, poate iti va lua in considerare si acest raspuns.