| midnight a întrebat:

In curand dau teza la romna(sunt clasa 8) la scoala ne-a dat cateva medele in care explicam rolul semnelor de punctuatie precum: semnul exclamarii. si acolo zicea ca semnu exclamarii din structura... e un semn de punctuatie ce marcheaza grafic sfarsitul enuntului exclamativ si prin care naratorul isi exprima sentimentele de... puteti sa-mi dati ceva asemanator pentru semnul intrebarii(?) si doua puncte(happy. da vreau sa fie pe MODELU ASTA! FOONDA

1 răspuns:
| Caaaaalin a răspuns:

(?) arata un enunt interogativ unde personajul actiuni este in dilema.Si ( : ) urmeaza enumerareaa obiectelor spusa de un personaj al actiuni!(dar e de mult intrebarea!)Sper sa te fi ajutat!