| Sports a întrebat:

Dau fundita:

La examen trebuia sa explicam semnul exlamarii din structura,, asta-i!

eu am facut exact asa:

In structura,, asta-i!,, semnul exclamarii marcheaza sfarsitul unui cuvant exclamativ.

este bine?

9 răspunsuri:
| CrissuCristina a răspuns:

Eo cred ca este bine...defapt sunt sigura k este bine pentru ca eu la clasa fac chestii de genu' si stiu ca asa e

Răspuns utilizator avertizat
| Dooolce a răspuns:

Trebuia sa scrii ca marcheaza sfarsitul unui enunt exclamativ

| ILikeSummer a răspuns:

Nu cred ca iti va scadea mult.
Bafta!:*

| sweetmada a răspuns:

Nu a unui cuvant exclamativ, ci a unei propozitii exclamativebig grin

| KelerX a răspuns:

Dupa parerea mea eu zic ca nu este bine pentru ca raspunsul corect era: Marcheaza o propozitie exclmativa, nici de cum un cuvant, dar cine stie daca nimeresti un corector indulgent, poate iti va lua in considerare si acest raspuns.

| cristy1696 a răspuns:

Nu este corect. Semnul exclamarii marcheaza finalul unei PROPOZITII EXCLAMATIVE (nu unui cuvant) si evidentiaza emotia vorbitorului.

| cristy1696 a răspuns:

Oare exista cuvinte "exclamative" sau "interogative"? Ma faci sa rad.

| Alexanddra12 a răspuns:

Unei propozitii excalamtive. Chiar daca era(u) un cuvant, doua, sapte, o suta este o propozitie!