| dyenutzadyana a întrebat:

Dc credeti ca tinerii din ziua d azi nu se mai duc la biserica sau o fac f rar? cat de des va rugati?
eu una mergeam f des la biserica...acum merg mai rar... dar si cand ma duc, ma duc ca am chef...merg si am rog si ma concentrez asupra slujbei si intru intr-o alta stare d spirit...nu prea imi place sa merg cu cineva la biserica deoarece ma brueaza...
sau cand e o sarbatoare ff mare, in general atunci merg ff multi oameni la biserica toti imbracati ff elegant si numai figuri.
imi place sa ma imbrac f lejer fara tocuri cand merg la biserica ca sa fiu comoda...sa ma pot concentra.nu sa ma gandesc vai c ma dor picioarele d la tocuristraight faceoare cum imi sta parul.si chestii din astea...
astept parerile voastre...

Răspuns Câştigător
Anna
| Anna a răspuns:

Nu stiu de ce nu mai merge lumea la biserica, dar intuiesc.Eu una merg in fiecare duminica, si dimineata si seara si am un timp fain impreuna cu fratii si surorile mele.Nu ma imbrac pompos si nici extravagant, de obicei imbrac o fusta, o bluzita si niste balerini comozi.Cantam,impartasim experiente de viata, ne sustinem unii pe altii in rugaciune, ascultam predica.etc La sfarsitul programului, ramanem cu tinerii si sarbatorim ziua cuiva, stabilim intalnirile pe grupe de ucenicie pentru saptamana urmatoare, excursii, tabere, concerte, vizite la batrani si apoi iesim la un suc sau o pizza in mall.etc
Cat despre rugaciune. tine de viata fiecaruia, de relatia personala pe care o are fiecare, cu Dumnezeu.Eu ma rog oricand, in gand, acasa in camera mea, la masa, la biserica, inainte sa invat pentru examene, inainte sa plec undeva.rugaciunea nu ar trebui sa lipseasca din viata unui crestin autentic.

14 răspunsuri:
assiris
| assiris a răspuns:

"cribus" ce necaz ai putut avea de te-ai suparat pe Biserica? (ma intreb!)
De ce nu merg tinerii la Biserica? Pentru ca nu stiu ce inseamna asta. Daca parintii sunt plecati la munca in strainatate, tinarul ramas acasa, pleaca la Biserica si pe drum se intilneste cu "orieteni" care il conving sa mearga la club ca oricum nu exista Dumnezeu si ca la Biserica merg numai babele.
Partea rea este ca nu numai ca se despart de Biserica dar se despart si de Dumnezeu si asta este destul de trist.
Va intreb si as fi interesat sa aflu raspunsurile voastre:
Daca esti descult, iti cumperi pantofi, cei mai frumosi; Daca iti este sete - dai trupului apa rece sau un parfumat suc de citrice; Daca te roade la stomac de foame - maninci o friptura aromata; daca esti obosit, te intinzi comod pe canapea si te relaxezi; - pentru fiecare parte din trupul fizic ai ceva cu care sa-l rasplatesti pentru fiecare "lucrare" pe care o face pentru tine, fie ea deplasare, alimentatie, sete etc.
Ati uitat insa cea mai importanta parte a voastra, acea care este combatuta, ignorata, uitata de toata lumea si mai ales de cei ce sustin sus si tare ca sunt atei, ca nu cred in nimic. Acela este sufletul, spiritul, "energia vitala" care ne face sa ne deosebim cei vii de cei nevii. Ori si acesta merita hranit intr-un fel, mai ales ca datorita lui existam. O bucurie, o meditatie, o slujba la Biserica ce are menirea de a ne rupe de lumea materiala si a ne apropia de Dumnezeu, toate acestea sunt hrana pentru sufletul nostru. Datorita lui am putut sa scriu aceste randuri. Si eu ii multumesc.

eileen
| eileen a răspuns:

La fel ca si Ana, mergem la aceeasi biserica si este o adevarata bucurie sa ai o relatie cu Dumnezeu dar si cu semenii tai care te pot sfatui, incuraja dar si critica.
Ma bucur ca tu mergi la biserica, foarte rar in ziua de azi in randul tinerilor, bravo! Mergi cat mai comod si decent, e ok asa.

| andreutz a răspuns:

Eu unul chiar mergeam la biserica.destul de des...pana am aflat si eu ce fel de oameni sunt preotii, am intalnit personal niste cazuri extreme care pur si simplu m-au scarbit... da, asta e cuvantul potrivit...pentru mine, preotii sunt cei mai nenorociti oameni din intreaga lume, pentru ca profita de statutul lor de oameni cu buna credinta si savarsesc cele mai groaznice fapte...binenteles, doar majoritatea...eu nu sunt ateu, dar nici nu ma omor cu credinta...acum tot ce mi-a mai ramas din acea credinta care am avut-o odata ar fi acea "frica de Dumnezeu"...atat...recunosc de asemenea ca f rar ma rog, mai mult pentru altii...pentru mine in nici un caz, nu imi pot explica de ce... iar pentru assiris si daniel, va anunt ca eu nu merg la biserica pentru ca as fi influentat de altii sa fac altceva sau pentru ca prefer sa stau pe net etc etc. pur si simplu asta este vointa mea si atat...

cristian
| cristian a răspuns:

Consider ca nu am nevoie de intermediar in fata Divinitatii.
Dumnezeu este pretutindeni si poti sa te rogi oriunde nu neaparat la biserica unde mai si ''cotizezi''.
Nu sunt de acord cu cei care fac pomelnice in biserica ca altora sa li se intample rau si pun vrajmasii pa toaca.
Este posibil ca oamenii sunt la limita saraciei si de aceea nu mai merg la biserica.

| Zoombe3 a răspuns:

Pe mine m-a indoctrinat bunicamea de mica, ca nu e voie aia, ca e pacat ailalta... trebuia sa-mi zic rugaciunile in fiecare seara in genunchi, uneori ma punea sa fac si matanii. Acum de fiecare data cand intru intr-o biserica mi se face un somn de zici ca sunt drogata, somn care imi trece instantaneu ce ies din biserica. Cineva mi-a zis ca as avea vraji rolling on the floor In opinia mea nu conteaza de cate ori merge omu' la biserica ci de cate ori zice o rugaciune.

| gabimaris a răspuns:

e bine ca te ajuta, poate daca mergi mai des o sa fie si mai bine, mi se pare normal ca iti doresti sa mergi singura la biserica, in felul asta iti auzi gandurile mai bine si nu te concentrezi la cel de langa tine! eu si biserica ne intalnim doar sporadic, nu am timp sa intru in starea aceea si astfel nici nu mai incerc, ma rog acasa, seara, in intimitatea caminului meu, mi se pare mai ok asa!

| Paula a răspuns:

Fiecare are propria inintiativa, nu poti obliga pe nimeni sa faca ce nu vrea...

| Daniel TM a răspuns:

Tinerii nu mai merg la biserica decat rar, deoarece au alte preocupari: INTERNETUL, TV-UL, PATINOARUL, se duc la o bere, sau sambata seara merg la club, iar duminica dimineata dorm pana tarziu. Iar cand ii chemi la biserica se uita la tine de parca i-ai duce la spanzurat, si zic ca ei au timp destul sa mearga la bise ca sunt tineri.
Eu ma duc biserica de cate ori am ocazia pentru ca acolo simt ca e locul meu nu sa stau acasa pe net sau sa dorm, sau sa fiu in orice alt loc. De rugat ma rog de fiecare data cand imi aduc aminte, trebuie sa recunosc ca la capitolu acesta nu stau prea bine, ar mai trebui lucrat un pic.

| Ella_6365 a răspuns:

Marea majoritate nu merg deoarece cred ca vor fi exclusi din grupul lor de prieteni (desi nu vad de ce ar fi exclusi, nu e ABSOLUT nimic rau). de asemenea, ne imbracam... sa zicem, nu prea de biserica (si da, ma incadrez si eu aici din pacate). sunt mai multe motive...

| cribus a răspuns:

Si eu procedam la fel... dar nu de mult am avut un necaz mare in familie si de atunci parca nu ma mai pot apropia de biserica...

| nicoleta_5825 a răspuns:

In general tinerii din ziua de astazi sunt straini fata de ceea ce priveste biserica si cele sfinte. Poate ca viata tumultoasa si ritmul acesta bolnavicios duc laasemenea greseli.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am 14 ani si cred ca le e risine. le e risine cu credinta pe care o au.eu merg rar, dar merg la manastiri

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ceea ce a spus andrei ii dau dreptate, pe mine m-a influentat un profesor. e prea cruda lumea asta...si cand te gandesti k biserica e singura institutie ce nu plateste taxe x(

| astrolutza a răspuns:

Eu sunt tanara...eu nu ma mai duc la biserica...situatia mea are si o explicatie. in clasele a 5-a si a6-a am locuit in Botosani, unde intr-adevar lumea era foarte credincioasa.Ma duceam in fiecare duminica la slujba din proprie initiativa si stateam cuminte si ascultam, tineam si post, ma spovedeam, iar preotul imi dadea atentia pe care o acorda oricarei alte persoane desi aveam numai 11 ani.Acolo am fost si pentru prima oara la Inviere.Am stat toata noaptea la slujba, refuzam sa dorm desi eram micuta pentru ca eram vrajita pur si simplu de atomosfera... Apoi m-am intors in Bucuresti unde am vrut sa ma spovedesc.Si m-am dus cu mai multi prieteni.SI ne-a bagat la gramada si ne intreba ceva de genul "va mintiti parintii?" si noi raspundeam in cor, unii Da, altii Nu si tot asa... apoi am fost curioasa sa vad cum e slujba de Inviere in Bucuresti.Toata lumea se strange la 12 noaptea, ia Lumina si Paste(pentru ca aici se dau in acelasi timp)si pleaca acasa sau pe la vreo petrecere...nimeni in Bucuresti nu sta sa asculte slujba pana la sfarsit...de aceea nu ma mai duc la biserica.Pentru ca sunt dezamagita de ceea ce inseamna biserica in bucuresti