| anonim_4396 a întrebat:

De ce asa multe cutremure in ultima vreme? De cand a fost cel din Turcia apar si in Romania pe banda rulanta, din ce in ce mai mari

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Numarul cutremurelor in lume este de cateva sute, zilnic.
Si la noi in tara sunt cateva in fiecare zi.
Unele sunt mai puternice, altele mai slabe, in functie de conditiile tectonice.
Noi nu simtim doar cutremurele mai puternice, restul sunt sesizate doar cu aparate speciale.

| MihailVeteranu a răspuns (pentru Bula):

Doar ca zilele astea 2 am fost in topu lumii la cutremurele de 3 și 5, 7

| LaviniuA a răspuns:

Nu stiu nene, eu n-am simtit niciunul in ultima vreme. Poate se mediatizeaza la tv prea mult si de la asta au devenit unii hipersensibili.

| MihailVeteranu a răspuns:

Stau in Oltenia și pot sa îți zic ca in decursu a 6 ore am simțit 3 cutremure printre care cel de la ora 15 ma trepidat bine de tot in somn.
Probabil sa activat placa aceea tectonica, cel mai rău ar fi sa nu se acumuleze și sa urmeze unu mare de tot!
Apropo am scris ca am simțit 3 cutremure, au fost 7 doar azi!
Poți urmări cutremurele ce au fost cu analiza despre ele, distanță, etc.Pe LastQuake