| anonim_4396 a întrebat:

De ce credeti ca aleg oamenii sa se sinucida? Voi ati apela la aceasta ultima solutie? In ce situatie?

18 răspunsuri:
| elena a răspuns:

Am pus si eu mai demult aproximativ aceeasi intrebare si am primit raspunsuri mai mult sau mai putin serioase. Imi dau seama ca dupa aproape 2 luni ca utilizatorii TPU privesc cu foarte mare seriozitate problema suicidului. Cei care ajung la acest gest extrem cred ca nu au mai gasit nicio solutie in rezolvarea problemelor ce-i stresau sau au avut o ratacire de moment, de bine nu ar face nimeni asa ceva. Nu sunt de acord cu cei care se sinucid din dragoste, mare prostie, aici este vorba de lasitate, nimeni nu merita sa-ti sacrifici viata pentru o cauza pe care crezi ca numai asa se poate rezolva.

daniela
| daniela a răspuns:

Acum spun nu dar nu se stie niciodata unde te poate duce disperarea

leonardk
| leonardk a răspuns:

Eu cred ca este greu de definit daca este un act de curaj sau lasitate. Curajul de a-ti lua viata sau lasitatea de a trai in continuare. Categoric nu m-as sinucide.

| kh1ss a răspuns:

Oamenii aleg sa se sinucida pentru ca sunt prea lasi pentru lumea asta...

| scootsie a răspuns:

Cine nu-l are pe Dzeu, nu are sanse sa traiasca...Nu exista atei...chiar cei care spun ca nu cred in nimic...cred in necredinta lor... Daca nu simti prezenta lui Dzeu in viata ta, esti dispus sa te sinucizi...pentru ca cel rau vrea sa aiba cat mai multi in armata lui de demoni...Sa ne fereasca Dzeu de asa ceva!

| smaranta a răspuns:

Din disperare pentru ca nu au credinta. Un om care il are pe Dumnezeu (nu pe tine, lol)in suflet, este puternic si capabil sa invinga orice.Eu in nici un caz nu as recurge la asa ceva, orice problema are o rezolvare, si de obicei in tot raul e un bine, doar ca e nevoie de multa rabdare.Si inca ceva viata este un dar, noi nu avem dreptul sa o luam nici pe a noastra nici a altora!

| adyth a răspuns:

Hmm... Poate pentru ca nu mai au curajul sa indure realitatea...nu stiu...trebuie sa fii intr'o situatie de (foarte) criza ca sa apelezi la o astfel de solutie disperata.
Eu...nu cred ca as fi in stare vreodata sa fac asta. Sincer mi'e frica de faptul ca nu stiu ce se va intampla in continuare.

| alinamarinela a răspuns:

E o lipsa de respect si de responsabilitate .inseamna ca, te crezi Dumnezeu-daca faci asta .ai tu puterea sa chemi in lume un suflet viu? un om,? care va avea, un destin, o soarta? ai tu puterea sa, deci soarta cuiva? atunci, cum tu-ca om, te crezi atat de superior, incat iti iei viata? tu ti ai dat o? ai vrut tu, ca om, sa vii in lume? ai cerut tu asta? atunci, cum indraznesti sa schimbi planurile Lui Dumnezeu-Cel Care, Intradevar avea un plan cu tine-de asta te a trimis in lume! I ai fi putut fi folositor Lui Dumnezeu! NU, tu mai bine, alegi sa NU iti pese, de EL, de apropiatii tai, de oamenii care Intradevar tin la tine-pentru ca in lumea asta, un suflet, un om-cu Siguranta tine la tine, si te iubeste-asa cum stie, poate el.in felul lui...deci, tie

| alinamarinela a răspuns:

Deci tie, NU iti pasa pur si simplu de Nimeni! am vazut atatea cazuri la stirile de la ora 17, incat, mi e greata...imi e rau si parca mi se zburleste parul pe maini, ma trece un fior, de dezamagire.eu, CRED in fiecare om-NU mi pasa ce e : ateu sau NU, ori alte diferente din alte puncte de vedere.intr-adevar,pe homosexuali si lesbiene-NU i pot intelege, in nici un fel-mai bine ii "inteleg" pe criminali-dar, NU era vorba de asta... orice om, are o Sansa.si a doua.si poate mai muuulte; oricum, in viata Oricarui om-Dumnezeu, i se descopera cel putin o data in viata-daca acea persoana e deskisa si vrea sa L cunoasca, EL se lasa cunoscut... daca NU, e alegerea acelei persoane! si Numai a persoanei respective-a Nimanui altcuiva! ---Sinuciderea, NU e o Solutie! asadar, NU poate fi, o Ultima Solutie! in Nicio situatie, NU reprezinta o solutie! NU e un act rational, logic, din parea acelei persoane...sinuciderea arata, cata ceata si intuneric era in mintea, inima si sufletul acelei persoane! Se pare, ca omul-oamenii, NU isi inteleg rolul-Extrem de Important, si Indispensabil pentru ceilalti oameni, pentru apropiati si chiar pentru necunoscuti! pentru lumea asta-in gneral! Noi-oamenii, avem un rol istoric! deci, avem o responsabilitate istorica, de care unii fug, si NU o pot purta, in viata asta, in viata lor! NU ai cum sa fugi de aceasta responsabilitate! istorica, sociala, umana. te ai nascut pentru cineva! pentru o persoana cel putin ...si apoi, si pentru Dumnezeul Adevarat si Atotputernic! in plus, omul e liber sa aleaga dar, de prea multe ori alege atat de prost...

| dispe a răspuns:

Lasitate. Ii detest din adancul sufletului pe cei slabi si incapabili sa lupte si sa treaca peste tot!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E cumva legata de intrebarea aceea..."De ce sunt uneori oamenii prosti?"
Nu gasesc in ei si in afara lor stropul de echilibru si control!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Din lasitate.Nu mai pot face fata unei situatii intra intr-o depresie si gata.Bine-nteles ca dupa modul tau de gindire le gasesti circumstante atenuante dar dupa mine n-au.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Au! N-am raspuns integral la intrebare! Niciodata, indiferent de situatie si in niciun caz din incapacitatea de a ma sinucide, ci pentru ca nu cred ca e o solutie! Sunt alte solutii mult mai la indemana...am trecut prin perioade extrem de critice si le-am gasit!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Lasitate.am intalnit o chestie despre un interlop murit de tanar. a trait putin dar a fost smecher. da dar a murit ca un prost.decat 80 de ani cioara mai bine trei ani vultur.decat un vultur mort mai degraba o cioara vie. din lasitate.nu as apela niciodata la aceasta solutie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poate ca exista pentru unii un moment in care nu mai pot, nu-si mai gasesc energiile necesare pentru a trece peste probleme. Nu cred ca as apela la solutia asta, dar nu pot sa stiu ce-mi rezerva viata. Am in minte niste scenarii sumbre pe care nici nu indraznesc sa le verbalizez (din superstitie). Daca vreunul s-ar adeveri poate ca...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@clau - ai dreptate. Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sinuciderea este un fenomen anomic... cei care aleg calea au ceva la mansarda, daca nu din nastere, apoi s-au imbolnavit pe parcurs... Nu as apela, fiindca nu am curajul si nici nu ma gandesc la asta.De ce? Daca acum nu mi-e bine, exista o lege a compensatiei, asta am trait-o pe pielea mea, imi va fi foarte bine in viitor.

Răspuns utilizator avertizat