| SingleForOne a întrebat:

De ce facultățile au nevoie să păstreze originalul diplomei de bacalaureat și altele?

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pentru a avea dovada originala ca, diploma eliberata de ei la finalul facultatii se bazeaza pe nivelul de pregatire anterior, prevazut de lege.
Oricum, tu nu vei mai avea nevoie de diploma de bacalaureat, daca ai diploma de absolvire de la facultate.

| SingleForOne explică (pentru Bula):

Ipotetic vorbind, as fi vrut sa ma inscriu la doua facultati in acelasi timp sau aproape, dar nu ar fi posibil, pentru că cineva detine originalul, desi nu inteleg exact de ce.
Deci, de ce le trebuie originalul?

| Wr3nch a răspuns (pentru SingleForOne):

De inscris te poti inscrie. Originalul ramane doar daca confirmi locul. Pana atunci le poti da copie legalizata la dosarul de admitere.

| Wr3nch a răspuns:

Pentru ca nu comunica intre ele, si asta e o metoda sa se asigure ca nu te inscrii la buget la mai multe facultati in acelasi timp laughing

| SingleForOne explică (pentru Wr3nch):

Pai nu ar fi mai fain sa stie statul despre asta, si automat nu se aplica bugetul pentru 2 facultati, ci va fi 1 pentru buget, si 1 pentru taxe?

| Lioana a răspuns:

Pentru ca sa nu te inscrii la 2 facultati in regim gratuit. Doar la una ai dreptul la gratuitate. La a doua trebuie sa platesti scolarizarea. Diploma e retinuta de facultatea unde ai gratuitate.

| SingleForOne explică (pentru Lioana):

Da, cum am spus mai sus despre buget si taxa. Dar, pe langa asta, de ce? Desi, chiar si asta nu ar fi un motiv real sa detina originalul, pe motiv ca un student este deja inregistrat la buget, si statul stie. Pur si simplu este refuzat, si trimis automat la regim de taxe la a doua facultate in acelasi timp (toata discutia este teoretica).

| Lioana a răspuns (pentru SingleForOne):

Universitatile nu au de unde sa stie la ce alte facultati esti tu inscris. Nu sta nimeni sa caute informații despre tine. Dovada lor e acel act original. Oricum la inscriere te pun sa semnezi o declaratie ca nu ai urmat anterior cursurile unei facultăți in regim bugetar (dar asta numai daca au trecut ceva ani de la absolvirea liceului)