| Theseus a întrebat:

De ce soarele arde de atata timp si va mai arde o gramada de timp cand de la atata hidrogen ar putea simplu sa explodeze(si cand o va face de ce atunci si nu mai devreme sau mai tarziu)? MIND FUC.K

Răspuns Câştigător
| Sean a răspuns:

In primul rand Soarele nu va exploda, el se va transforma intr-o giganta rosie, odata ce Soarele isi va consuma tot hidrogenul din nucleu aproximativ 6-7, pentru cateva milioane de ani el se va extinde intr-o Giganta Rosie, straturile exterioare fiind trimise in spatiu, apoi se va prabusi intr-o Pitica Alba, care incet, incet se va raci pana ajunge la temperatura universului, Soarele nu va exploda din cauza ca nu are destula masa, ca o stea sa explodeze trebuie sa aiba cel putin de 10 ori masa Soarelui nostru.

Soarele ca de altfel toate stelele sunt tinute de cate gravitatea proprie, dealtfel in interiorul stelelor au loc fuziuni nucleare intre hidrogen si helu alimentand Steaua, exista explozii solare, provocate de particulele incarcate, in mare parte electroni, care intereactioneaza cu mediul de plasma.

5 răspunsuri:
| relian a răspuns:

De ce nu explodeaza acum? Pt ca acum soarele se afla in ECHILIBRU.Sa intelegi mai bine te intreb ceva. Daca tu ai vrea sa urci scari rulante care coboara.Tu urci cu o viteza egala cu care scarile coboara. Unde te vei afla tu? Adica vei putea urca sau vei ramine in acelasi loc? Cam asta se intimpla si cu soarele, forta de gravitatie trage de soare spre interior, iar presiunea si temperatura inalta din interior datorira fuziuni arunca soarele in exterior.Asta asa simplu spus.Deci ca si cum joci jocul ala trasul de sfoara si fiecare echipa trage la fel nici una nu cedeaza.Asta se va intimpla pina cind una din cele doua forte o sa devina mai mare si atunci se va intimpla minunea de care spui, adica ori va exploda, ori se va prabusi in miez, depinde care forta o sa fie mai mare.

| SkyPilot a răspuns:

Din cauza gravitatiei proprii happy

| KamaSutra a răspuns:

Intreaba.l pe Nostradamus

| drutzix a răspuns:

Soarele e tinut in forma asta din cauza presiunii reactiilor de fuziune din centru care merg spre exterior si gravitatiei care apasa spre interior. Cand nu va mai exista Hidrogen in miez reactia va avea loc pe langa miez ceea ce va face ca Soarele devina o giganta rosie iar dupa intr-o pitica alba.
Pentru cei care nu au inteles:
Soarele nu va exploda ci se va transforma. Cauza transformarii este lipsa Hidrogenului, deci atat timp cat are H noi suntem in siguranta (cam 5 miliarde de ani)

| Hasciar_Vlad_1990 a răspuns:

Bine zis sean dar as vrea sa te completez cu ceva: el explodeaza cand incepe sa se produca fier in nucleu.