| AlexaSiAtat3 a întrebat:

De ce sunt provocate cutremurele?

Răspuns Câştigător
| NewDivide a răspuns:

Erupti ale vulcanilor, creerea vulcanilor sau explozi subterane

3 răspunsuri:
| AliceIDK a răspuns:

Buna! Cutremurul este provocat atunci cand pamantul se misca mai repede

| alex942 a răspuns:

Suprafata globului este divizata in placi tectonice. Acestea se misca unele in raport cu altele. Ele plutesc in diverse directii cu viteze diferite pe stratul de roci topite, pe astenosfera si se pot ciocni unele de altele.In momentul in care se ciocnesc se formeaza cutremurul

| Redount2k9 a răspuns:

Dereglari ale Terrei. Indigestie!