| LaviniuA a întrebat:

Care-i faza cu toate cutremurele din Oltenia?
Eu stiam ca in Vrancea e sursa.

E posibil sa fie provocate de om?
Credeti ca e HAARP sau doar conspiratie?

10 răspunsuri:
| Dismally a răspuns:

Sunt mai multe zone seimice, nu doar Vrancea. Nu, cu siguranta nu poate fi provocat de om. Nu stiu la ce te referi cu Haarp.

| sabin89 a răspuns (pentru Dismally):

"Nu stiu la ce te referi cu Haarp." S-o fi referind la Harap Alb happy

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

În Turcia și Siria au fost 4 cutremure în 3 luni. Deci răspunsul e DA, vina omului.

| LaviniuA explică (pentru Pricope_Marius_1997):

Da, s-o suparat Dz si il bate

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru LaviniuA):

Aia în Orientul Mijlociu sunt altă religie, ei se i-au după Coran pentru că sunt musulmani adică islamici.
Alah = Dumnezeu în arabă, așa e la ei.

În Siria e război civil de asta în 2014- 2017 au fugit milioane de oameni din țările alea către Europa înspre Germania, Anglia, Franța pentru că acolo salarile sunt mai mari.

| carevaescu a răspuns:

Nu pot fi provocate de om

Uite aici harta unde se întâlnesc plăcile tectonice ale romaniei. Cutremurele sunt de așteptat in aceste zone

https://www.researchgate.net/......-de-pe.png

https://www.researchgate.net/......_312134035

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Ce treabă are HAARP, care e o agenție ce studiază aurorele boreale în Alaska, cu cutremurele?

| 120bulevard a răspuns:

Haarp 100%

| Vehuiah07 a răspuns:

Bună! Marea majoritate a seismelor importante produse în zona Vrancea sunt cutremure de adâncime sau subcrustale. Denumirea este legată de faptul că hipocentrul lor, sau locul de declanșare al cutremurului din adâncul scoarței terestre, este situat la adâncimi cuprinse între 60 și 200 de kilometri. În afară de Vrancea, în România mai există însă și alte regiuni seismice, legate de existența unor falii locale, dar și la contactul dintre Carpații sudici și zonele joase, mai ales în Muntenia, Oltenia și Banat. Cutremurele care apar în aceste zone sunt de suprafață, fiind resimțite mai mult în apropierea locului în care s-au produs.
Cutremure au fost si vor mai fi, nu este nimic neobișnuit.Nu cred că sunt provocate de om.

| bombonnel a răspuns:

Hai pe bestnew.ro sa vezi ce se va intampla pe viitor si unde va fi punctul viitorului cutremur