| Brighi98 a întrebat:

De ce verbul copulativ a fi este nepredicativ?[fundarolling on the floor))]

Răspuns Câştigător
| RainOfColors a răspuns:

Pentru ca verbele predicative sunt acele verbe care formeaza singure predicat pe cand, verbele copulative sunt verbe care intra in componenta predicatului nominal, impreuna cu numele predicativ deci, nu formeaza singur predicat.
Sper ca te-am ajutat.

4 răspunsuri:
| CarinaD a răspuns:

Verbul a fi este predicativ cand se poate inlocui cu " a se afla", "a exista" si verb copulativ cand nu se poate inlocui
deci este verb nepredicativ deoarece nu se poate inlocui cu a se afla, a exista

| CranBoy a răspuns:

Zici ca intrebi Dc motorul Diesel nu merge pe Benzina...
ca-s 2 vb diferite, predicat si copulativ.

| adybitals a răspuns:

Nu poate forma singur valoarea de predicat! acest verb intotdeauna este insotit de un nume predicativ ex: mama este doctor intrebarea:ce este mama? intotdeauna verbul copulativ raspunde la intrebarile : ce este?, cum este? Acest verb nu se poate inlocui cu alte verbe
Verbele copulative sunt acelea care formează predicat nominal împreună cu o altă parte de vorbire cu funcție de nume predicativ. În limba română din categoria verbelor copulative fac parte:
a fi (când nu are sensul de a se afla, a se găsi, a exista)
a deveni (este întotdeauna copulativ)
a ieși (când are sensul de a deveni)
a se face (când are sensul de a deveni)
a ajunge (când are sensul de a deveni)
a rămâne (cand nu are sensul de a sta)
a însemna (cand nu are sensul de a nota)
a (se) părea (cand arata aparenta)
a reprezenta
a se numi
a se chema
a se naște
a constitui

| patrisia09 a răspuns:

Sunt nepredicative verbele copulative si verbele auxiliare.
Din categoria verbelor copulative fac parte: a fi, a deveni, a iesi, a ramane, a ajunge etc.
Verbul a fi este verb copulativ, deci este nepredicetiv.