| Abstract112 a întrebat:

Imi puteti explica cand verbul "a ramane" este copulativ?

Răspuns Câştigător
| Lollypop a răspuns:

Copilul a ramas acasa. [aici este predicativ deoarece se poate inlocui cu "a stat" (sa zicem) ]
Copilul a ramas corigent.[este copulativ deoarece se poate inlocui cu vb.-ul "a deveni" (care este intotdeauna copulativ) ]
Bafta!

| anyka72 a răspuns (pentru Lollypop):

Sty cum fac eu: Cand e predicativ inlocuiesc predicatul cu ''a exista", "a se afla " si stiu ca e predicativ.Cand e auxiliar stiu ca in fata predicatului este AS, AI AR, AM(mers)... daca e un adj sau altceva este copulativ!

6 răspunsuri:
| Anddreee a răspuns:

Verbul 'a ramane' este copulativ atunci cand nu arata locul, adica: El a ramas acasa. El a ramas la bunicii lui. si restul
Ca sa fie copulativ trebuie sa arate ca cineva a ramas cumva, adica: doctor, frumos, avocat. El a ramas doctor. El a ramas incapatanat.

| ali7777777 a răspuns:

Vb a ramane este copulativ cand poate fi inlocuit cu a deveni. "da eu am ramas vanator mare" da eu am devenit vanator mare am ramas este verb copulativ

| bernarddima a răspuns:

Eu,, raman '' director. Verb copulativ
Eu raman singur acasa.Verb predicativ

| andy2412 a răspuns:

Cand formeaza predicatul nominal
ex: El a ramas repetent... funda?