| ATMA a întrebat:

Deci, la măsura versurilor unei poezii... Dacă de exemplu mi se cere măsura a două versuri şi primul are 6 silabe, iar al doilea 4 silabe şi eu scriu "Măsura versurilor este de 4, 6 silabe" în loc de măsura versurilor este de 6, 4 silabe", pentru că eu cred că e corect să scriu în ordine, e greşit? :

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exact asta am facut si eu

| ATMA explică (pentru anonim_4396):

Macar am luat punctelerolling on the floor)) era logic cum am gandit noi, so.

| Elena1396 a răspuns:

Parerea mea e ca trebuia sa scrii 6-4 fiindca 6 silabe are primul vers, nu al doilea.Se va crede ca e invers(primul 4, al doilea 6).
Eu zic ca mai corect era 6-4