| XcostiX a întrebat:

Doresc să intru la o facultate prin care pot deveni profesor dar toate specializările care se încadrează sunt IF (învățământ la zi). Dacă nu mă prezint fizic la cursuri, doar la examene mă poate exmatricula? Stiu că se fac proiecte si diferite seminarii, in timpul pandemiei era ok să fiu la zi dar să fac la distanță de acasă dar nu știu cum funcționează acum.

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Buna.Care e motivul pentru care nu poti merge zilnic la facultate? Ar trebui sa fie aceasta pe primul loc, iar jobul pe locul doi. Daca vrei asa nu cred ca te vor primi profesorii, fiindca intrarea la examene e determinata de colocvii si seminare.Plus ca multi profesori tin si la prezenta de la cursuri.

| XcostiX explică (pentru dullcat):

Vreau să fac o facultate care se îmbină bine cu pedagogia. Dar toate astea sunt numai IF, departe de mine iar eu depind de un loc de munca full time.

| dullcat a răspuns (pentru XcostiX):

Inteleg.Dar multe facultati au si modul psiho pedagogic, indiferent de domeniu, asa ca daca te inscrii ai trecere pentru predat.

| XcostiX explică (pentru dullcat):

Da dar cele care au, sunt IF, asta e problema.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

La cursuri scapi fara prezenta, dar la seminarii nu.