| andreeasaueu a întrebat:

Eu consider ca bataia e buna si ca uneori face bine copilului. Daca el face o greseala pentru prima data e atentionat, dar a doua oara stie ce il astepta cateva nuieluse sau cureluse zdravene la funduletul gol.Stie foarte bine ce trebuie sa faca iar cand incalca regula mergem in camera de zi(locul in care el nu intra ca sa se joace, stau doar eu si musafirii cand vin)si ne dam pantalonasii si chiloteii jos ramanand la funduletul gol si aplicam 10 cureluse la fundulet.Bineinteles ca plange pentru ca raman si basici si nu mai sta o zi jos, dar sta cuminte si asteapta sa se termina trosneala, apoi isi cere scuze.Cand e gata sa incalce vreo regula il intreb:Florin, ti-e dor de curea? La mine merge metoda asta. Ce metoda aplicati voi?

Răspuns Câştigător
HepHap
| HepHap a răspuns:

Prin anii 70 mai erau unii maniaci care credeau ca terapia cu socuri electrice e benefica. Vad ca in 2010 sunt unii care inca cred ca e bine sa iti bati copilul. Draga mea/dragul meu (vad ca sunteti un cuplu), doar pentru ca parintii vostri v-au dat "bice", nu e bine sa le dati si voi. Copilul poate ramane cu traume toata viata, mai ales cand il lasi cu basici pe fundulet. Mai bine luati-va voi niste hamuri de la sex shop si o nagaica de piele, si dati-va unul altuia la cur pana va trec poftele educative.

100 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa procedez si eu cu o singura exceptie: nu intreb nici o data ti-e dor de curea ci afirm ti-e dor de curea asa ca o sa primesti cateva cureluse sa nu te mai gandesti sa fii obraznica si nu o atentionez niciodata o pedepsesc de prima data

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foarte bine faci ar trebui sa militam pentru reintroducerea nuielusei de bambus in scoala si acasa! Este cea mai buna metotda de educatie! Toti parintii ar trebui sa procedeze asa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da-ti pantalonii si chilotii jos singura si sa te usture la fundul gol

| Vasilepopescu2001 a răspuns (pentru anonim_4396):

Și eu is obraznic

| IvanClaudiaNicoleta a răspuns (pentru anonim_4396):

Și eu vreau bataie la fund dar prin pantaloni de piele.

| NiculceaSabina a răspuns (pentru IvanClaudiaNicoleta):

Vino o sa te usture curu nu te vei așeza o luna

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti cretina, tipo

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu aplic palme peste fata si o pun sa isi ceara scuze in genunchi si sa stea la colt cu mainile sus. O sa incerc si metoda ta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti bolnav

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu asculta atentionarea se aplica pedeapsa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Felicitari! Sincer. Cred ca faci parte din putinii oameni cu capul pe umeri in aceste vremuri urite! Am si eu trei copii, un baietel si doua fetite. Aplic si eu aceste metode (desi cea mare mi-a spus ca la scoala au fost anuntate ca parintii nu trebuie sa foloseasca nuielusa la copii) si sunt mandru de copii mei! Nu am folosit NICIODATA nuiaua sau (foarte rar) cureaua, fara sa le explic de ce primesc bataita, dar toti copiii mei au inteles ca atunci cand fac prostii sau magarii (mai ales in mod repetat) trebuie pedepsiti. (chiar si cea mare) Au simtit ca ai iubim si tot ceea ce facem este spre bimele lor ca atunci cind vor lua viata in piept singuri sa poata fi OAMENI! In plus eu ai mai pun sa stea si nm genucnghi pe boabe de porumb cu maine sus cel putin 25 de minute in functie de gravitate! Aproape intotdeanuna vin si cer iertare fara sa le pretind, dupa expirarea pedepsei si a bataii! Bravo lor! Asa copii le doresc tuturor parintilor carora chiar le pasa de copii lor!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este o teorioe extrem de proasta pentru ca baraia nu rezolva apsolut nmc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu il inchid 6 ore in baie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ba prosta mama esti sa-ti bati ingerasul! Jur ca daca mai vad un articol de genul acesta scris de tine handicapat-o sun la protectia copilului! Tu nu stii maniaco ca totul se rezolva prin vorba buna? HANDICAPAT-Ohappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa as face si eu ba mai rau cand ar face ceva rau las lua de urechiuse si lasi duce in camera de zi i-asi da jos pantalonasii si chilotei si as aplica cel putin 50 de cureluse sau nuieluse zdravene si apoi lasi pune la colt pana siar cere scuze.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

MONSTRULE! Si tu si toate persoanele care fac asta ar trebui sa fiti stersti de pe suprafata Terrei si nimeni sa nu'si mai aminteasca ceva de voi! Asta imi voi dori de revelion! Bataia e rupta din rai, pentru ca nu are ce cauta acolo! Bataia te rupe din rai!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar eu nu inteleg cum un copil mic si inocent poate lua o asa bataie? Iti garantez ca pentru asta vei regreta mai tarziu... din partea mea poti sa'l si omori ca nu mai ai mult!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Monstrule!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sunt de acord da pe saptamana de cate ori se intampla asta?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce varsta are copilul ala? mai si eu is de acord cu bataia chiar si cu cureaua dar 5 ajunge nu crezi saracu copil daca e mic ajung 5 la 10 si 15 ani poti zece ca le cam merita ca chiuleste si an dar la varsta mica nu poate face asa lucru rau pentru asa pedeapsa

| IvanClaudiaNicoleta a răspuns (pentru anonim_4396):

Și eu sunt de acord cu bătaia la fund.Eu vreau 60 de lovituri de palme la fund prin pantaloni de piele.Ce mi-ar placea ca și acum la41 de ani sa iau vreo 60 de palme de la mami la fund prin pantaloni de piele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie mi se pare maltratare si traumatizare asa ceva. de ce trebuie fara pantaloni? urasc expresia folosita aici. daca copilul nu mai poate sta pe sezut dupa bataie, asta e deja agresiune nu atentionare. ce parinte normal la cap si cu suflet de mama si-ar molesta copilul in halul asta?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu mi-am batut copilul. Dar... de la caz la caz. Cit am fost copil, toate pedepsele erau "educative" - nu primesti bani de buzunar, nu ai voie la televizor, nu iesi din casa etc. Dar ce-a de care mi-a fost cel mai frica era... cureaua tatei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce prostii a facut copilul sa merite asa ceva?
A spart din greseala o vaza, a fost un accident.
A spart intentionat o vaza, i-ai dat motive.

Poate merge dar la mine nu a fost nevoie de curea desi am fost un copil cam neascultator.Singurele batai pe care le-am primit au fost cateva palme, de la mama. Tata ma mai tragea prieteneste de par pentru ca il aveam lung si nu vroiam sa ma tund.Eu copiilor mei le aplic urmatoarea metoda, daca se mai bat prieteneste cu prietenii/verisorii il atentionez sa nu intreaca limita, daca o intrece si il loveste pe respectivu' copil, il pun sa isi ceara iertare si sa se duca in camera lui si sa nu mai iasa pana atunci cand considera ca sa cumintit.Astfel il invat sa isi aprecieze singur faptele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, da la funduletul gol, daaa! Si tu esti tot in funduletul gol cand ii aplici curelusele, nu? Oh, daaaa...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, bataita-i buna baietelul meu o i-a la popou gol, daca face prosti eu notez pe foicica, cand ajungem la 3 greseli, punem pantalonasii si chiloteii jos! 7 cureluse destul de dure de greseala, cureaua sa fie rasucita, lata si groasa! daca gravitatea problemei e mare, pielea sau cureaua uda!

| MistarGoGu a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca voi scrieți pe BUNE chestiile astea si nu este doar bravada as dori sa va viziteze Poliția si Protectia Copilului CAT mai curând. Una e sa dai 2-3 palme la fund de avertisment alta este sa uzi sau sa folosesti o CUREA!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bravo-si eu fac la fel cu fetita mea, are 24 de ani si e tare neastamparata...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De batut nu ne-am batut fata, dar am mai pedepsit-o cu interdictia de a iesi afara. Cea mei drastica pedeapsa a fost la 15 ani cand sotul meu a tuns-o la piele pentru.ca s-a oxigenat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce sa fac? Sa-mi bat copilul?! Nici vorba.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu cred ca este o metoda buna pentru copil va ramane cu traume pe viata!big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sunt ina un copil,dar va spun ce parere am eubig grinaca pe copilul duneavoastra il invatati cu bataia, el, cand va creste destul se va lua si el la bataie cu:Colegi, copii lui, sotia lui.Asa ca nu e bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai foarte mare dreptate când spui ca bataia e buna însă greșești când spui ca uneori face bine copilului deoarece ii face absolut mereu dar consider ca 10 curele este exagerat de puțin, și eu sunt mama și sa îți spun cum primește fata mea bătaie și cum a ajuns din acest motiv. Fiica mea are 16 ani acum, și de fiecare data când greșește vine la mine îmi recunoaște ce a făcut apoi ii spun sa pregătească tot ce este necesar pentru a-si primi bătaia (asta consta in obiectele cu care va fi bătută: niște curele, niște perii, niște nuiele, niște rigle etc) apoi se dezbracă se aseaza pe un scaun in genunchi, o leg acolo apoi chem niște vecine din bloc( in jur de 8-9, de fiecare data mă ajuta sa o bat deoarece și ele și-au bătut copiii și au ajuns foarte bine) acestea ajung își aleg un obiect ne udam obiectele, apoi fiecare dintre noi o batem singure, pe rând timp de aproximativ 20-25 de minute fiecare. După asta o batem toate in aceslasi timp, cam 2-2 ore jumate apoi o dezlegam o ducem la un birou, aceasta se îndoaie la 90 de grade o legam de birou și o mai batem acolo încă aproximativ 1 ora jumate-2 ore. După aceea o dezlegam, se îndoaie la 90 de grade își pune mâinile pe genunchi i le leg acolo apoi se axează cu capul intr-o perna pe canapea, și fundul in sus, spre noi acolo ne lăsam obiectele le dau la fiecare niște bice(am o prietena care lucrează la circ și i-am cerut să-mi dea și mie câteva deoarece așa își bate și ea fata și am știut ca o sa înțeleagă), le udam apoi o mai batem așa încă 3 ore (și am observat ca acesta doare cel mai tare deoarece după fiecare lovitura pe care i-o dam urla de durere, dar la sfârșit mai primește de la fiecare încă o lovitura cu biciul pentru fiecare țipat). Apoi vine in fata fiecăreia dintre noi se aseară in genunchi, ne mulțumește tuturor pe rând, apoi ne roagă pe fiecare in parte ca înainte de ai da loviturile cu biciul pentru urlele sa ii mai dam fiecare inca 60 de lovituri cu biciul ud. După ce ii dam fiecare cele 60 de lovituri și loviturile pentru țipete, își ia ceva in gura(pentru a nu mai tipa) o legam de pat apoi pe rand fiecare dintre noi o apasă si ii da palme peste fund timp cam de20 minute fiecare deoarece după o asemena bătaie asta doare foarte tare. Succes in bătaia pentru cel mic și sa o faci mai severa!

| jamesbond221 a răspuns (pentru anonim_4396):

Stiu ca dumneavoastra si prietenele dumneavoastra credeti ca faceti bine, dar daca invata din bataie, atunci de ce trebuie s-o faceti de mai multe ori? Daca bataia ar fi eficienta, atunci nu ar trebui s-o bateti decat foarte putin. Daca-si ia bataie toata ziua, atunci nu invata nimic. Psiholigii spun ca nu trebuie sa ne batem copiii niciodata. E ineficient. Daca crede ca merita, asta inseamna ca a invatat rolul de victima de la dumneavoastra. A invatat sa se supuna si va face asta toata viata. Se va supune sotului ei ca sa o bata. Vreti sa va invatati fata sa devina o victima? Uitati-va pe internet si cititi carti ca sa invatati mai multe despre de ce bataia nu e buna si cum sa va invatati fiica. Si sa stiti ca din 2004 e si ilegal. Si e si imoral. O faceti sa sufere. Trebuie sa o iubiti si sa nu lasati pe nimeni sa o raneasca vreodata, cu atat mai putin dumneavoastra.

| MistarGoGu a răspuns:

10... cam multe madame daca sunt pentru FLEACURI de 2 lei Si mai Grav! Schimbați cureaua cu palma si poate leziunile nu vor fi asa vizibile in caz ca va vizitează Protectia Copilului sau Poliția? De curiozitate CATE dosare Penale aveti la activ? Ca va pot ajuta eu cu câteva... asa AMICAL

| MistarGoGu a răspuns:

Ti-as trage eu 10 bucăți pe curu gol CU CUREAUA si apoi juma de sticla de OTET peste rani! Sa vezi ce senzatii masochiste O SA AI! Cauta madame un PSIHIATRU!