| andreeasaueu a întrebat:

Eu consider ca bataia e buna si ca uneori face bine copilului. Daca el face o greseala pentru prima data e atentionat, dar a doua oara stie ce il astepta cateva nuieluse sau cureluse zdravene la funduletul gol.Stie foarte bine ce trebuie sa faca iar cand incalca regula mergem in camera de zi(locul in care el nu intra ca sa se joace, stau doar eu si musafirii cand vin)si ne dam pantalonasii si chiloteii jos ramanand la funduletul gol si aplicam 10 cureluse la fundulet.Bineinteles ca plange pentru ca raman si basici si nu mai sta o zi jos, dar sta cuminte si asteapta sa se termina trosneala, apoi isi cere scuze.Cand e gata sa incalce vreo regula il intreb:Florin, ti-e dor de curea? La mine merge metoda asta. Ce metoda aplicati voi?

Răspuns Câştigător
HepHap
| HepHap a răspuns:

Prin anii 70 mai erau unii maniaci care credeau ca terapia cu socuri electrice e benefica. Vad ca in 2010 sunt unii care inca cred ca e bine sa iti bati copilul. Draga mea/dragul meu (vad ca sunteti un cuplu), doar pentru ca parintii vostri v-au dat "bice", nu e bine sa le dati si voi. Copilul poate ramane cu traume toata viata, mai ales cand il lasi cu basici pe fundulet. Mai bine luati-va voi niste hamuri de la sex shop si o nagaica de piele, si dati-va unul altuia la cur pana va trec poftele educative.

78 răspunsuri:
| MihaiAndronescu123 a răspuns:

Ai ceva probleme sau ce eu cand am fost mic niciodata nu m-au batut parinti.

| FastAndRelaxed a răspuns:

Iti recomand si eu o metoda buna happy se numeate PSIHIATRU! straight face bataia nu impune respect ci frica si cresc sansele ca la randul lui sa fie violent cred ca vrei un ajutor la batranete nu un bataus.

| CodrinV a răspuns:

Florinel, băiatule, e mai bine dacă stai o săptămînă fără teveu? Nu. Bătăița trece mai repede sau mai tîrziu. Cînd scotea tata cureaua, nu îmi era nici mie prea ușor, crede-mă. Cu mama era altfel, că dădea mai cu milă. Poate tocmai de aia îmi dădea chiloțeii jos, să prindă bătăița la poponeț. Dar lasă că ai să crești tu mare și atunci ai să scapi de bătaie. Cel puțin, cu mine așa s-a întîmplat.

| IvanClaudiaNicoleta a răspuns:

Eu l-aș da cu cureau la fundul gol pana la vârsta de 10 ani. Apoi de la vârsta de 10 ani la vârsta de 14 ani cu sucitorul prin pantaloni. Apoi de la vârsta de 15 ani pana la 18 ani o îmbrac în pantaloni de piele și o bat la fund cu sucitorul pana număr tare la 200. Apoi peste 3 ore îmi mai dau batie la fund cu sucitorul pana număr la 60. Apoi la vârsta de 19 pana la 24 de ani o îmbrac în pantaloni de pantaloni de piele o trântesc în pat cu fundul în sus și ii aplic vreo 70 de lovituri cu palma la fund apoi din 3 în 3 ore timp de jumătate de ora rup lingura de lemn pe fundul ei asa îmbrăcată în pantaloni de piele cum e. Apoi când face 30 de ani și ne îmbrăcăm amandoua în pantaloni de piele ii dau vreo 80 de palme la fund și apoi ea îmi da doua palme peste obraz și ma întoarce cu fundul în sus și îmi spune mami ce pantaloni de piele frumoși ai oare cum se simte sa îți trag o bataie la fund cu sucitorul. Apoj fica mea îmi aplica timp de 3 ore o batie la fund cu sucitorul prin pantaloni de piele. Apoi zice mami când mai vrei bataie sa mai treci pe aici ca să știi că îmi place sa îți trag bataie. Apoi nu am mai bătut-o.Acuma când are 35 de ani acum vine ea la mine și ma bate la fund prin pantaloni de piele cu sucitorul.Ainceput sa îmi placa bătaia la fund prin pantaloni de piele.

| IvanClaudiaNicoleta a răspuns:

Eu cu biciul la fund prin pantaloni de piele. Aplic 20 de bătăi de bici la fund.

| IvanClaudiaNicoleta a răspuns:

Mai dai bataie la fund cu bata și îmbrăcat nu tot la fundul gol.

| IvanClaudiaNicoleta a răspuns:

Eu la 15 ani când veneam acasă și ii arătăm carnetul cu note mici la mami.Eu purtam pantaloni de piele și mami ma trântit pe pat cu fundul în sus și mia aplicat 10 nuielule la fund. Apoi seara când a venit tata acasă și a auzit ca am note mici eu eram în pantaloni de piele și tați a scos sucitorul și mia aplicat 20 de lovituri la fund. Apoi a plecat în treaba lui.A doua zi când am venit de la școală mam îmbrăcat în pantaloni de piele roșii și am mers în camera la mami și i-am cerut iertare și ea a scos cureaua și asa stand în picioare mia aplicat 20 de lovituri de curele la fund. Apoi seara când a venit tata mam băgat sub plapuma asa îmbrăcată în pantaloni de piele roșii și mam făcut ca dorm și el a întrat în camera mea a ridicat plapuma și mi-a dat vreo 50 de palme la fund prin pantaloni de piele. Apoi a doua zi mam îmbrăcat în pantaloni de piele negri și bluza roșie și m-am dus în camera la mami și i-am spus ca am gagiu și ea a scos sucitorul și mi-a dat vreo 60 de lovituri la fund.Și a zis gagiu îți trebuie ție sa te mai și bata și sa ramai bortoasa. Apoi seara când a venit tata acasă mami ia povestit și el a scos cureaua și timp de jumate de ora mia aplicat bataie la fund prin pantaloni de piele. Apoi sâmbăta dimineata mam îmbrăcat în pantaloni de piele bordo și am vrut sa ies pe usa si tata mi-a dat o palma peste obraz de ma trântit la pământ și apoi mi-a dat doua palme la fund peste pantaloni din piele. Apoi m-a prins de brat și ma tarat în camera mea și a scos cureaua mi-a dat vreo 20 de lovituri. Apoi mi-a tras pantaloni din piele jos sa vadă dacă sunt roșie pe fund apoi a zis nu ești suficient mai trebuie. Apoi mi-a dat 20 de curele la fundul
gol apoi mi-am ridicat pantaloni de piele bordo și tata mia mai dat 10 palme la fund prin pantaloni de piele. După 4 ore după ce a plecat tata a venit mami și a zis nu
mergi cu nici un gagiu și mi-a dat 20 de palme la fund prin pantaloni de piele. Apoi duminica dimineața mi-am pus pantaloni de piele negri și o bluzițe roșie și mia sunat gagiul sa vina și când a venit i-am deschis ușa l-am strâns în brate și când a venit tata la poftit în casa în camera lui. Tata a scos cureaua mi-a dat pantaloni de piele jos și mia aplicat 20 de curele la fundul gol. Apoi a zis acum îmbrăcate. Apoi mi-am pus pantaloni de piele pe mine și a venit mami cu sucitorul și ma trântit pe pat și mia aplicat 20 de lovituri peste pantaloni de piele. Apoi gagiul a plecat. Dupa ce a plecat băiatul tata a zis acum îți iei dublu bataie. Apoi ma trântit pe podea și m-a lovit timp de jumate de ora cu lingura de lemn peste fund eu fiind în pantaloni de piele. Apoi ma întrebat tata dacă mai vreau gagiu la 15 ani.Eu am zis poți sa ma rupi în bataie ca tot o sa îmi caut gagiu. Apoi el find nervos ma ridicat în brate m-a pus pe genunchi lui cu fundul în sus și azis sa număr cu voce tare ca altfel iau dublu bataie.A strigato pe mami și i-a zis sa ducă nuielusa. Apoi ma i-a venit cu nuiaua și i-a dat-o la tați. Eu fiind pusa pe burta pe genunchii lui tata îmbrăcată în pantaloni de piele am început sa număr nuiele ce le încasat prin pantaloni de piele când am ajuns la 300 m-am oprit. Apoi tata azis ajunge pe azi.

| vrak a răspuns:

Ma plictisi

| dino a răspuns:

Majoritatea oamenilor au experimentat pe propria piele in copilarie anumite forme de pedepse corporale aplicate moderat si totusi au adus, aduc si vor aduce un aport pozitiv societatii - fapt care denota o viata normala.
Desigur, sunt si oameni care ori au fost de-a dreptul maltratati in copilarie ori n-au primit nici macar o palma vreo'data... Acest gen de oameni consider ca sunt cei mai predispusi in a deveni victime sau tartori ai societatii.
Sunt totusi infiorat de unele randuri citite aici... poate unele posturi ar trebui redirectionate catre sectiuni sado-maso-erotice...

| abcdefg10 a răspuns:

Foarte bine...așa învata unde a greșit ca sa știe ce sa corecteze. Bataia e rupta din rai.

| mihaelabrunetzika a răspuns:

Sunt o fetita de 15 ani. Nu stiu daca am facut bine ca am intrat in discutia acesta cu bataia la copii dar nici mami nici tati nu sunt acasa si nu am pe cine sa intreb. Am vazut ca multi din voi sunt pentru dar si multi din voi sunt contra. Eu vreau sa va spun ca de la virsta de 3 sau patru ani am luat bataie cu Jordita la pielea goala, bineinteles in functie de cit de neascultatoare ma fost. Acum sunt destul de mare dar mama m-a sunat pe mobil si i-am spus ca nu sunt acasa (desi trebuia sa fiu acasa de5 ore). M-a itrebat daca stiu ca dupa ore trebuie sa vin acasa si numai daca cer voie (si primesc aprobare de la ea sau de la tai) pot sa plec afara sau la prietene(prieteni). Am inteles ca am gresit dar si ca trebuie sa fiu pedepsita (chiar daca e prima zi de scoala dupa vacanta de pasti). I-am raspuns ca stiu si ca-mi pare rau pentru ce am facut. Am rugat-o ca atunci cind vine de la servici sa-mi dea ce merit! M-a intrebat cam ce cred eu ca merit, mai ales ca a fost prima zi de scoala dupa pasti si am si fost magarita. Adevarul e ca am fost! Am raspuns dupa citeva secunde de gindire, cu vocea un pic trmurinda ca o rog sa-mi dea cel putin 25 cu Jordita uda la pielea goala si sa ma puna sa stau in genuchi pe stergatorul de rafie pina vine tati acasa. Cind vine tati acasa daca nu am facut urit sa-mi dea voie sa ma ridic si sa-mi cer iertare iar daca nu am fost destul de cuminte sa ma bata tati cu cureaua la fund si pe spate cit considera ei. Am scris si un bilet prin care ai rog sa nu ma mai lase la calculator, sa-mi ia telefonul si sa nu mai am voie afara cel putin o luna daca va trebui sa iau bataie si de la tati cu cureaua. Mi-e putin, frica dar cred ca merit "pe bune" ceea ce voi pati pentru ceea ce am facut! Vreau sa fiu o fetita asculatoare chiar daca din cind in cind mai fac magarii!

| maria381 a răspuns (pentru mihaelabrunetzika):

Si pana la urma ce ti-ai facut ai tai cand ai dat ochii cu ei?

| jamesbond221 a răspuns (pentru mihaelabrunetzika):

Daca crezi ca meriti, atunci ai invatat rolul de victima de la parintii tai. Daca ar fi functionat, atunci nu ai face magarii. Sau foarte rar. Nu meriti bataie. Sa stii ca nu e doar imoral (parintii sunt mai puternici decat tine, nu te poti apara), dar si ilegal. Cauta Telefonul Copilului si suna. Imi pare rau de tine.

| Andreyutza_6346 a răspuns:

Mie mi-e mila de copilul tau ca asta patesc si eu cand fac ceva rau uitate la avatar am 17 stiu cei aia bataie.

| Mann a răspuns:

Eu nu aplic metoda asta, dar in schimb am "beneficiat" de ea din plin. Fiecare stie ce-i mai bine pentru propriile scopuri. In mod cert nu va uita copilul chestiile astea. Prin clasa a 6-a la orice nota sub 5 o luam la fundul gol si apoi stateam la colt.

| Vasilepopescu2001 a răspuns:

Sunt foarte nastamparat nu ascult

| calistru a răspuns:

Sincer, desi comentariile sunt contra eu desi am luat bataie la fundul gol si mult si de si tare de pe la 5 ani am constientizat ca desi pe moment doare, ulterior constientizezi ca e spere binele tau si cred ca unui copil ii este mai frica de o bataie zdravana decat niste vorbe calme prin care tu ca parinte ii explici ca a gresit...

| Yntrussa a răspuns:

Trezireeeeeeeeeeeeeeaaaa!
Dobitocilor, care va nenorociti copiii in bataie! alooooooooo, ganditi? cum puteti debita asa niste idiotenii gen "Asa-i trebuie!", "il bat la 2-3 zile" si alte cretinisme de astea? Ce-ati zice daca ati lua bataie asa voi in locul copiilor, cat sunteti de mari? Nu va simtiti vinovati pentru ca astfel de copii ajung sa aiba grave probleme psihice, probleme cu nervii, sa se simta inferiori sau frustrati? cum va simtiti sa stiti (iar daca nu stiti va anunt eu) ca au existat cazuri de copii care s-au sinucis cand au avut rezultate scolare proaste- de frica si rusinea ca vor lua bataie cand afla parintii? DA.ATI CITIT BINE! daca ar ajunge copilul vostru sa faca un asemenea gest din cauza voastra v-ar mustra oare constiinta? nu ati fi oare traumatizati de loviturile care le-ati aplicat si la ce au dus ele? Mai aud la unii idioti "Las ca e bine sa ia bataie, cand vor fi mari va vor multumi...".Si eu am luat bataie si nu multumesc nimanui, ba din contra ii reprosez mereu ca nu a fost un parinte bun! Nu va pot spune ce bine imi pare ca acum exista telefonul copilului...Stiti care este motivul pentru care exista acest numar? pentru ca s-au inmultit lichelele ca voi care va nenorociti copiii si acest lucru trebuie stopat.si stiti ce ma mai bucura? : ca din ce in ce mai multi copii stiu despre existenta acestui numar de telefon! si ca sa inchei:fericirea mea ar atinge apogeul daca copiii ar fi curajosi si ar folosi aceasta informatie! ati incurca-o rau, dar rau de tot, inconstientilor! Nu obisnuiesc sa vorbesc ura, t sunt in genere o fire pasnica, dar acum nu ma pot abtine cand vad ca exista asemenea monstri!

| TheU18 a răspuns:

Nu ştiați că e ilegal să vă băteți copii? Psihologii atrag atenția că fie e ineficientă, fie dă reacții adverse. Voi credeți că e bună doar că e rapidă. Dacă e sfidător, fiți şi voi sfidători. Şi nu uitați de răbdare! happy

| Stoian_Cristian-Ioan_1964 a răspuns:

Te gandesti macar ce faci si ce se va intampla in viitor cu copilul tau?