| Anncaa222 a întrebat:

Eu nu înțeleg un lucru din ce am citit și m-am documentat despre creierul uman despre emisfere. Stângacii folosesc emisfera dreapta care au intuiție,simt artistic, latura emoțională,iar dreptacii au emisfera stânga care sunt raționali, logici.Eu sunt dreptace,n-am niciun pic de logica,rațiune,nu m-am priceput deloc la matematica,fizica,chimie, biologie.Ba chiar am înclinații artistice,desenez foarte bine,am imaginație, sunt visătoare am latura asta afectiva.Am o prietena la fel ca mine e dreptace și la fel are simt artistic scrie poezii. Marie Curie a fost stângace și a fost foarte buna la materii exacte. Eu chiar nu înțeleg de ce se zice ca persoanele stângace au partea emoțională și cei dreptaci sunt raționali? Plus ca eu sunt și ambidextra, nu m-am născut ci am devenit se poate sa-mi se dezvolte și emisfera dreapta dacă devin ambidextra?

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Această catalogare nu este bătută în cuie. Dovadă sunt chiar exemplele date de dta.

| anonimg a răspuns:

Pentru că nu pot să evaluez răspunsul lui sadrian cu folositor și inteligent în semn că sunt de acord cu un astfel de răspuns, spun și eu tot la fel: că lucrurile nu sunt bătute în cuie.
Eu nu pot să bat cuie decât cu mâna stângă, și în ea am forță; dar scriu și țin lingura cu mâna dreaptă.
Și pe cât sunt de emotiv, melancolic și un gânditor profund, pe atât sunt și rațional.