| anonim_4396 a întrebat:

Explicati ce este gresit in urmatorul enunt :"Continuu mai departe lectura".
Eu as zice ca exista un pleonasm in acest enunt si anume intre cuvintele continuu si mai departe... sad cine e cu mine primeste voturi si funda love struck

Răspuns Câştigător
| IrinaIvashkov a răspuns:

Heey`

Da intr`adevar e pleonasm nu poti spune continuu mai departe spui doar continuu

2 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

În mod cert sintagma " continuu mai departe" este pleonastică:

| Calyph a răspuns:

Da e pleonasm, mai departe si continuu inseamna intr-un fel acelasi lucru